Londýn 9. apríla (TASR) - Britský pár Judith a Alan Kilshawovci dnes prehral súdny proces o znovuzískanie poručníctva nad "internetovými dvojičkami" Belindou a Kimberley, ktoré si adoptoval prostredníctvom celosvetovej počítačovej siete. Dvojičky by sa mali podľa rozhodnutia sudcu britského najvyššieho súdu Andrewa Kirkwooda vrátiť do amerického štátu Missouri, kde sa o znovuzískanie detí usilujú biologickí rodičia Tranda a Aaron Weckerovci.
Deväťmesačné americké dvojičky si do Británie za 12.000 dolárov priniesli manželia Kilshawovci pred troma mesiacmi reagujúc tak na internetový inzerát ponúkajúci ich adopciu. Lenže Belindu a Kimberley už dva mesiace predtým adoptoval za sumu 6000 amerických dolárov iný americký manželský pár Richard a Vickie Allenovci z Kalifornie. Sprostredkovateľka adopcií v agentúre Starostlivé srdcia totiž zistila, že Kilshawovci ponúkajú za ich adopciu dvakrát vyššiu sumu ako kalifornský pár a preto poradila ich biologickej matke, aby Allenovcom deti zobrala pod zámienkou, že sa chce s nimi naposledy rozlúčiť a predala ich "solventnejšiemu" britskému páru. Dvojčatá sa tak stali predmetom "transatlantickej ťahanice".
Allenovci neskôr od adopcie odstúpili v dôsledku toho, že R. Allena obvinili zo zlého zaobchádzania s oboma sestričkami. A hoci súd uznal jeho nevinu, Allenovci zároveň stratili poručnícke právo na ďalšie dieťa - dvojročného chlapca, ktorého si chceli tiež adoptovať.
Dvojičky boli od januára, keď ich Kilshawovcom odobrali, dočasne umiestnené v opatere odboru sociálnej starostlivosti vo Walese. Podľa súdneho rozhodnutia by mali byť dvojčatá v Missouri najprv umiestnené do opatery o opustené deti a v najbližšom čase by sa malo rozhodnúť o ich definitívnom osude.
J. Kilshawová prijala rozhodnutie s veľkým rozhorčením a vyhlásila, že "neexistuje spravodlivosť".
Právni zástupcovia oboch biologických rodičov dvojčiat predložili minulý týždeň sudcovi Kirkwoodovi žiadosti, v ktorých žiadali vyhlásiť ich deti za unesené, na základe haagskej konvencie o medzinárodnej adopcii. Oba zainteresované štáty USA aj Veľká Británia sa k tejto konvencii vymedzujúcej medzinárodnú adopciu a obmedzujúcej "pašovanie detí" pripojili.
1 2 20 mic juh