BRATISLAVA 15. mája (SITA) - Pápež Benedikt XVI. počas svojej niekoľkodňovej návštevy Brazílie pobúril obyvateľov kontroverznými výrokmi, podľa ktorých sa katolícka cirkev nevnucovala pôvodným obyvateľom Latinskej Ameriky.
Ako vyhlásil pred brazílskymi biskupmi, príchod kresťanských kňazov v rámci krvavej kolonizácie Španielmi bol pre domorodé kmene splnením ich "tichej túžby" po Kristovi. Zástupcovia pôvodného obyvateľstva takýto názor označili za arogantný a neúctivý. Pápežove slová si vyslúžili ostrú kritiku aj v radoch cirkvi.
Tvrdenie, že katolícka cirkev bola spasením pre Indiánov v Latinskej Amerike, pôvodní obyvatelia Brazílie v pondelok pohoršene odmietli. "Hodnotiť naše kultúrne dedičstvo ako druhoradé je arogantné a neúctivé," upozornil vodca amazonského kmeňa Coiab Jecinaldo Sateré Mawe. "Hovoriť, že kultúrne decimovanie nášho ľudu je očistením, je urážajúce a - otvorene povedané - znepokojujúce," reagoval na pápežovo vyhlásenie koordinátor severovýchodných kmeňov Sandro Tuxá.
Počas kolonizácie Latinskej Ameriky Európanmi, ktorú podporovala katolícka cirkev, si masakry, choroby a následky zotročovania vyžiadali životy miliónov domorodcov. Mnoho pôvodných obyvateľov dnes bojuje o prežitie na okraji spoločnosti. Viaceré indiánske skupiny pápeža pred návštevou vyzývali, aby ich podporil v obrane svojho územia a kultúry. Podľa ich názoru prežili pôvodní obyvatelia po príchode kolonizátorov "proces genocídy". Ako upozornil jeden z vodcov kmeňa Makuxi Diontito José de Souza, cirkev v minulosti žiadala indiánov o odpustenie. Chyby pri evanjelizácii domorodcov v roku 1992 priznal aj Benediktov predchodca Ján Pavol II.