OSLO 14. mája (SITA/AFP) - Bývalí svetoví politickí lídri vyzvali mjanmarský vojenský režim, aby prepustil opozičnú líderku a laureátku Nobelovej ceny za mier Aun San Su Ťij. 61-ročná Su Ťij strávila 11 z posledných 17 rokov v domácom väzení v Rangúne bez obvinenia alebo súdu. V liste adresovanom veliteľovi junty generálovi Than Šwemu 57 bývalých politikov vyzvalo na jej "okamžité prepustenie". Prípad Su Ťij sa bude opäť prerokúvať 27. mája, čo je podľa bývalých svetových lídrov "vynikajúca príležitosť na zrušenie domáceho väzenia". "Su Ťij nevyzýva na revolúciu v Mjanmarsku, ale na pokojný a nenásilný dialóg medzi armádou, Národnou ligou za demokraciu (NLD) a etnickými skupinami," píše sa v liste.
Medzi signatármi listu je bývalý český prezident Václav Havel, bývalí americkí prezidenti Bill Clinton, George Bush a Jimmy Carter, bývalí premiéri Nórska Kjell Magne Bondevik a Japonska Džuničiro Koizumi, exprezidenti Brazílie Fernando Henrique Cardoso, Čile Ricardo Lagos, Pakistanu Benazir Bhuttová, bývalý kanadský premiér Brian Mulroney a ďalší.
V Mjanmarsku je od roku 1962 pri moci vojenská junta. Armáda potlačila v roku 1988 prodemokratické demonštrácie a o dva roky odmietla výsledky parlamentných volieb, v ktorých vyhrala NLD pod vedením Su Ťij. Odvtedy uväznila množstvo významných členov NLD, rázne obmedzila aktivity strany a líderku Su Ťij dala do domáceho väzenia bez telefonického spojenia. V roku 1991 jej junta nepovolila prevziať Nobelovej ceny mieru.