Brusel 14. mája (TASR) - Ministri obrany členských krajín Európskej únie sa dnes v Bruseli dohodli na spoločnej stratégii pre budovanie celoeurópskej obrannej technologickej a priemyselnej základne (DTIB) ako dôležitej súčasti európskej bezpečnostnej a obrannej politiky. Cieľom je odstrániť národné prekážky pre cezhraničné investície a európsky zbrojný trh.
"Nemôžeme rozhodovať o vybavení, ktoré potrebujeme, čisto na národnej úrovni a realizovať jednotlivé národné výskumné programy a verejné obstarávania. Takýto postup nie je ekonomicky udržateľný a vo svete mnohonárodných operácii nie je ani z operačného hľadiska prijateľný," uviedol vysoký predstaviteľ EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana.
Podľa ministrov je potrebná zmena obchodných aspektov európskeho obranného priemyslu a krajiny EÚ sa musia spoliehať viac na vlastné a menej na americké a iné zahraničné technológie.
Medzi prioritami, ktoré si ministri stanovili, je rozvoj a diverzifikácia európskej dodávateľskej základne prostredníctvom zapojenia väčšieho množstva malých a stredných podnikov - nie len tradičných dodávateľov, zlepšenie bezpečnosti dodávok medzi členskými krajinami, či redukcia byrokracie.
Ministri obrany 19 krajín EÚ a Nórska dnes tiež podpísali dohodu o spustení spoločného investičného programu pre podporu výskumu a technológií v oblasti bezpečnosti. Projekt v rámci Európskej obrannej agentúry ráta s prostriedkami v celkovom objeme 55 miliónov na roky 2007-09.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) dem