Predstavitelia poľských ministerstiev zahraničných vecí a obrany začali v pondelok rokovať s vysokopostaveným predstaviteľom amerického rezortu diplomacie o pláne rozšíriť americkú protiraketovú obranu aj na územie strednej Európy. V Poľsku by chceli Američania umiestniť základňu s desiatimi protiraketovými interceptormi a v Českej republike protiraketový radar.
Pondelňajšie stretnutie vo Varšave je prvým oficiálnym rokovaním medzi poľskou vládou a americkou administratívou o umiestnení základne v Poľsku. Tieto úvodné rokovania sa majú týkať predovšetkým otázky právneho statusu amerických vojakov, ktorí budú pôsobiť na poľskom území.
Rokovania za americkú stranu vedie Robert Loftis, predstaviteľ amerického ministerstva zahraničných vecí, v ktorého agende sú vyjednávania o medzinárodných bezpečnostných zmluvách. V Prahe Loftis rokoval už v piatok, výsledky stretnutia však zatiaľ neboli zverejnené. Americký predstaviteľ iba vyhlásil, že výsledky sú uspokojivé. Rozhovory medzi americkou a českou vládou by mali pokračovať koncom mája.
Schwarzenberg: Radarová stanica v Česku bude tak či tak
Česko umožní výstavbu americkej radarovej stanice aj napriek prípadnému odporu niektorých členských štátov NATO. V rozhovore pre nemecký denník Passauer Neue Presse to uviedol minister zahraničných vecí ČR Karel Schwarzenberg.
Česká republika podľa jeho slov podporuje integráciu amerického systému protiraketovej obrany do NATO, a je pripravená na otvorenú diskusiu s partnermi v rámci NATO. Ale konečné rozhodnutie bude v rukách Česka, zdôraznil Schwarzenberg.
O amerických plánoch na výstavbu protiraketovej základne v Česku a postoji českej vlády hovoril šéf českej diplomacie počas svojej návštevy Nemecka minulý týždeň. Schwarzenberg po stretnutí so svojím nemeckým partnerom Frankom-Walterom Steinmeierom vyhlásil, že nemecká strana postoj Česka k protiradarovej obrane chápe, aj keď má naďalej iný názor.
Sociálny demokrat Steinmeier sa s kritikou amerického plánu na výstavbu raketovej základne v Poľsku a radarovej základne v Česku ozval ihneď po tom, ako plán USA skritizovala Moskva.
Dnes svoju týždennú misiu v Česku začala skupina 38 amerických vojensko-technických expertov. Ich záujem je sústredený na Vojenský výcvikový priestor Jince/Brdy, kde budú mapovať existujúcu infraštruktúru, dopravnú dostupnosť a robiť geologický a hydrologický prieskum.
Technická misia Američanov prebieha na základe mandátu z februára 2004 česká vláda vtedy dala ministerstvu obrany súhlas, aby rokovalo s USA o technických otázkach umiestnenia radarovej základne.
Expertné tímy ČR a USA majú za sebou už prvé dvojdňové kolo rozhovorov o plánovanej výstavbe radaru. Výsledkom rokovaní o právnom postavení budúceho amerického obslužného personálu radaru je komuniké, v ktorom sa okrem iného konštatuje, že obe strany, USA a ČR, sa zhodli na tom, že základom budúcej zmluvnej úpravy bude platná dohoda medzi zmluvnými stranami Severoatlantickej zmluvy o štatúte ich ozbrojených síl, tzv. NATO-SOFA. Touto zmluvou sa dnes riadia vojaci z NATO v rámci vojenských cvičení na území druhého štátu aliancie.
aktualizované o 12:20
Autor: ks