Palestínsky minister vnútra Hání al-Kawásmeh v pondelok odstúpil. Al-Kawásmeh oznámil rezignáciu premiérovi Ismáilovi Haníjovi, ktorý ju prijal, povedal agentúre AFP palestínsky minister informácií Mustafa Barghútí. Ministrovo odstúpenie potvrdil aj zdroj z ministerstva vnútra, podľa ktorého al-Kawásmeh po predložení rezignácie zastavil svoje pôsobenie v úrade.
Rezignácia ministra vnútra je pravdepodobne reakciou na pokračujúce zrážky medzi stúpencami vládnych hnutí Fatah a Hamas. Násilnosti pokračovali napriek dohode o prímerí aj v pondelok a vyžiadali si najmenej dva ľudské životy a vyše desať zranených.
Na protest proti zhoršujúcej sa bezpečnostnej situácie v pásme Gazy ponúkol Kawásmí palestínskemu premiérovi rezignáciu už pred dvoma týždňami, ale Haníja demisiu šéfa rezortu vnútra vtedy neprijal.
Kawásmí v minulom mesiaci vypracoval a predložil vláde bezpečnostný plán, na základe ktorého mali byť v pásme Gazy vytvorené podmienky na obnovenie poriadku a zákonnosti. Tento ambiciózny plán však z rôznych dôvodov nebolo možné presadiť.
Zrážky medzi ozbrojencami Fatahu a Hamasu dnes ráno pokračovali aj napriek tomu, že sa zástupcovia dvoch najsilnejších palestínskych strán v noci nadnes dohodli na zastavení obojstranných násilností. Okolo poludnia strieľali na seba ozbrojenci Fatahu a Hamasu aj pred hlavným stanom palestínskych bezpečnostných síl v meste Gaza.
Ferrerová-Waldnerová odmietla komentovať možnosť obnovenia finančnej pomoci
Za povzbudivý považuje najnovší vývoj na Blízkom východe komisárka pre všeobecné záležitosti a vonkajšie vzťahy Benita Ferrerová-Waldnerová, ktorá sa dnes v Bruseli stretla s palestínskym ministrom zahraničných vecí Zijádom Abú Amrom.
Podľa komisárky možno badať, že nová palestínska vláda sa snaží dosiahnuť pokrok a robí praktické a politické kroky, ktoré treba oceniť. Ferrerová-Waldnerová však zatiaľ odmietla komentovať možnosť obnovenia priamej finančnej pomoci pre palestínsky kabinet, zastavenej po minuloročných voľbách, v ktorých zvíťazilo radikálne hnutie Hamas považované Bruselom i Spojenými štátmi americkými za teroristickú organizáciu.
Po tom, ako sa hnutie Hamas a hnutie Fatah palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása dohodli tento rok na vytvorení novej vlády národnej jednoty, sa Brusel rozhodol začať rokovať s členmi kabinetu, ktorí nie sú z Hamasu. Po ministrovi financií Salámovi Fajjádovi prišiel tak dnes do Bruselu na rokovania aj minister zahraničných vecí. S celou vládou je EÚ ochotná rokovať až po tom, keď splní stanovené podmienky - uznanie Izraela, vzdanie sa násilia a akceptácia všetkých doterajších dohôd s Izraelom.
Európska komisia minulý týždeň oznámila, že zatiaľ nemá v úmysle meniť svoju politiku voči členom palestínskej vlády pochádzajúcim z hnutia Hamas. Reagovala tak na vyhlásenia socialistov ako druhej najväčšej frakcie Európskeho parlamentu, ktorí vyzvali na ukončenie bojkotovania týchto ministrov. Socialisti varovali, že pokračovanie v politike diferenciácie medzi jednotlivými členmi palestínskeho kabinetu prináša riziko väčšieho chaosu a neprispieva k zlepšeniu situácie.
O situácii na Blízkom východe rokujú dnes v Bruseli aj ministri zahraničných vecí EÚ so svojimi rezortnými kolegami z Ligy arabských štátov (LAŠ). Ako uviedol šéf nemeckej diplomacie Frank-Walter Steinmeier, EÚ a LAŠ chcú spolu prispieť k dosiahnutiu mieru v regióne. Nemecký minister dal súčasne v mene únie najavo podporu mierovému plánu LAŠ. Ten je pôvodne ešte z roku 2002 a predpokladá normalizáciu vzťahov s Izraelom výmenou za odsun Izraelčanov z okupovaných území.
aktualizované o 12.47
Autor: ks