V sobotu v noci sa konal 52. ročník pesničkovej súťaže Eurovízia. Nováčikmi súťaže boli Česi, Gruzínci a do súťaže sa vrátili Maďari a Rusi. Slovensko už deviaty rok nevyslalo svojho zástupcu.
Víťazkou sa stala srbská speváčka Marija Šerifovičová. Zabodovala so skladbou Modlitba a celkovo získala 268 bodov.
Úspech Srbska
„Pre Srbsko sa otvára nová kapitola, a nielen v hudbe. Som hrdá,“ povedala Šerifovičová.
Srbsko prežilo väčšinu posledných 15 rokov vo vojnách a medzinárodnej izolácii. V helsinskej aréne Hartwall prvý raz vystúpila reprezentantka Srbska a nie predošlých federatívnych podôb Juhoslávie.
Dvadsaťdvaročná Marija je považovaná za jednu z najtalentovanejších speváčok na Balkáne. Vydala už dva sólové albumy, prvý s názvom Naj, nabolja v roku 2003. Odvtedy vyhrala množstvo národných súťaží.
Pochádza z Kragujevca. Jej matka je známou srbskou etnospeváčkou a starí rodičia boli ľudovými spevákmi.
Prvá súťaž Eurovízie sa konala vo švajčiarskom Lagune v roku 1955. Odvtedy sa jej podoba a hlasovanie niekoľkokrát zmenili. Každoročne pritiahne k obrazovkám sto miliónov divákov.
Po páde železnej opony sa rodina EBU (Európska vysielacia únia združujúca verejnoprávnych vysielateľov) rozrástla a zaviedlo sa aj predkolo, ktorým bolo štvrtkové semifinále.
Atmosféra v helsinskej aréne Hartwall bola úžasná. Tisícky divákov pricestovali zo zahraničia, aby mohli podporiť reprezentanta svojej krajiny, pričom vstupenky na finále stáli 200 euro. Vďaka peknému počasiu to v Helsinkách od štvrtka vyzeralo ako na letnom hudobnom festivale.
Rekordný počet prihlásených
Do tohtoročného kola Eurovízie sa prihlásilo až 42 krajín. Čo je rekordný počet, ktorý súťaž doteraz zaznamenala. Finálové kolo sa koná v tej krajine, ktorej pieseň vyhrala minulý rok. Minulý rok zvíťazla heavy–metalová kapela Lordi z Fínska.
V roku 1998 sa poslednýkrát v súťaži objavilo aj Slovensko. Našou reprezentantkou bola Katarína Hasprová, ktorá sa umiestnila na 21. mieste.
„Som rada, že som mohla reprezentovať Slovensko. Súťaž mi pomohla aj profesionálne, pretože som sa spoznala s kvalitnými muzikantmi a spevákmi. Vďaka kontaktom, ktoré som na súťaži nadobudla, otvorili sa mi dvere aj do zahraničia. Bola som pozvaná na koncertovanie do rôznych európskych krajín,“ spomína speváčka.
Kontroverzná účasť
Ten istý rok vyhrala súťaž izraelská speváčka Dany International, ktorej skladba Diva sa stala v nasledujúcich rokoch veľkým hitom. Speváčka Dany bola prvá z radu extravagantných umelcov v súťaži. Je preoperovaná z muža na ženu. V roku 2002 Slovinsko na Eurovízii reprezentovala umelecká skupina transvestitov Sestre.
Tento ročník spieval za Ukrajinu kontroverzný transvestita, čo pobúrilo ukrajinských nacionalistov. Tí v krajine organizovali protesty, aby speváčka Verka Serdyučok zo súťaže odstúpila. Nacionalisti sa báli, že im svojou účasťou pokazí medzinárodnú reputáciu. Zo súťaže neodstúpila a dokonca sa umiestnila na druhom mieste s počtom hlasov 235. Tretie miesto patrí ruskej skupine Serebro.
Eurovízia a kultúrne hranice
Súťaž sa nedrží striktne kontinentálnych hraníc, ale skôr kultúrnych. Preto sa v súťaži objavili aj krajiny Gruzínsko, Maroko, Arménsko a Izrael, dvere majú otvorené aj Jordánsko, Alžírsko, Egypt, Libanon a Tunisko.
Česká televízia 23. februára predstavila v programe Eurosong desať interpretov, ktorí sa mohli uchádzať o reprezentovanie Česka na Eurovízii. Medzi nimi boli aj speváčka Helena Zeťová, Sámer Issa, Helena Vondráčková či minuloročný víťaz súťaze SuperStar Vlasta Horváth. Vondráčková zo súťaže odstúpila, pretože nesúhlasila s pravidlami a spôsobom výberu. Vďaka diváckemu esemeskovému hlasovaniu sa do Eurovízie prepracovala skupina Kabát so skladbou Malá dáma. Do finále sa nedostali.
Bez Slovenska
Slovenská televízia zvažuje, že by sa už o rok na Eurovíziu vrátili aj slovenskí speváci.
Po rozdelení federácie sa Slovensko na rozdiel od Čechov na Eurovízii pravidelne zúčastňovalo, ale len do roku 1998. Speváci, ktorí reprezentovali Slovensko, boli víťazmi Bratislavskej lýry.
Slovensko sa do Eurovízie prihlásilo štyrikrát a trikrát sme sa kvalifikovali do finále. V roku 1993 sa to nepodarilo skupine Elán. O rok neskôr sa do finále prebojovala skupina Tublatanka so skladbou Nekonečná pieseň. Umiestnili sa na 19. mieste. Najlepšie umiestnenie získal Marcel Palonder, ktorý so skladbou Kým nás máš skončil v roku 1996 na 18. mieste. Poslednou reprezentantkou bola Katarína Hasprová, ktorá so skladbou Modlitba skončila na 21. mieste.
Bratislavská lýra sa skončila v roku 1998 a s ňou sa skončila aj možnosť Slovákov zúčastniť sa na Eurovízii.
Členom EBU, ktorá Eurovíziu organizuje, je STV.
Jozef Gogola z komunikačného centra STV hovorí, že skutočnosť, že STV neprihlásila nijakého zástupcu, je rozhodnutie predchádzajúceho vedenia televízie. „Súčasné vedenie STV zvažuje účasť na tomto projekte. Reálna by mohla byť naša účasť už na budúcom ročníku.“