Témou spoločného rozhovoru má byť najmä budúcnosť Európy. Blair, ktorý vo štvrtok oznámil, že koncom júna na poste predsedu vlády končí, poctil podľa slov politických poradcov francúzskeho prezidenta Chiraca "zdvorilostnou návštevou" v Elyzejskom paláci, kde sa rozlúčil s politickým partnerom, s ktorým na medzinárodnej scéne pôsobil celé jedno desaťročie.
Nešlo však vždy o celkom hladké partnerstvo, najväčšie spory sa medzi oboma vyskytli pre vojnu v Iraku a neskôr pre francúzsku tvrdohlavosť týkajúcu sa poľnohospodárskych dotácií. "Aj napriek všetkým sporom, vychádzali spolu celkom dobre. Minulosť chcú nechať za sebou a možno prediskutujú nadácie, ktoré plánujú obaja založiť, keď odídu z úradu," povedal britský predstaviteľ.
Po stretnutí so Chiracom prešiel Blair na druhý breh Seiny a stal sa tak prvým zahraničným lídrom, ktorý navštívil novozvoleného Sarkozyho. Ich vzájomná diskusia sa koná v sídle Sarkozyho dočasného úradu a potom sa spoločne navečerajú v jednej z luxusných parížskych reštaurácií. Blair následne odletí späť do Británie. Predstavitelia informovali, že rozhovor medzi Blairom a Sarkozym sa sústredí najmä na prípravu na budúcomesačný summit Európskej únie v Bruseli, kde sa bude opäť diskutovať o osude európskej ústavy. Sarkozy navrhol, aby súčasnú zablokovanú euroústavu nahradila jej scvrknutejšia verzia. Jeho návrh narazil na odpor niektorých krajín, ktoré originálny text už ratifikovali. Britskí predstavitelia tvrdia, že Blair, ktorý sa na summite ešte zúčastní, podporuje zjednodušenú verziu textu, ale otáznik visí nad tým, čo z pôvodnej ústavy má byť v jej novej verzii.