Praha 11. mája (TASR) Expertné tímy ČR a USA majú za sebou prvé dvojdňové kolo rozhovorov o Washingtonom plánovanej výstavbe radarovej základne systému protiraketovej obrany v Česku.
V Prahe sa vo štvrtok a dnes rokovalo o právnom postavení amerického vojenského personálu na základni v ČR a o ďalších právnych otázkach. Výstupom z rokovania je krátke komuniké.
"Obe strany, tak americká, ako aj česká, sa zhodli na tom, že základom budúcej úpravy bude platná dohoda medzi zmluvnými stranami Severoatlantickej zmluvy o štatúte ich ozbrojených síl, takzvaná NATO-SOFA. To znamená, že táto zmluva bude určujúcou pre samotné postavenie toho personálu - vlastne cudzieho štátu - na území ČR, povedala pre TASR Drahomíra Nová z Tlačovej a informačnej služby Ministerstva obrany ČR.
Na niečom sa (delegácie) zhodli, niečo budú riešiť ďalej, dodala s tým, že okruhy, kde zhoda zatiaľ nie je, nebude žiadna zo strán zverejňovať. V tejto súvislosti Drahomíra Nová spresnila, že americká strana považuje dnes ukončené kolo rozhovorov skôr za istú sondáž a vyjasnenie pojmov, ktoré budú neskôr v zmluve použité. S tým korešponduje aj dnešné vyjadrenie Tomaša Pojara, námestníka českého ministra zahraničných vecí, podľa ktorého bolo toto rokovanie akýmsi nultým kolom.
Predpokladá sa, že rokovania potrvajú niekoľko mesiacov. Výsledkom majú byť návrhy dvoch zmlúv, tzv. malej a veľkej o právnom postavení amerických vojakov na základni v Česku a o samotnej radarovej stanici. Ďalšie kolo rozhovorov bude 22. mája a bude venované príprave tzv. veľkej zmluvy o radarovej základni.
Americkú stranu na rozhovoroch v Prahe viedol zvláštny emisár americkej diplomacie pre politické a vojenské otázky Robert Loftis a za českú stranu riaditeľ sekcie obrannej politiky a stratégie Ministerstva obrany ČR Ivan Dvořák. Členmi českého vyjednávacieho tímu sú aj zástupcovia ministerstiev zahraničných vecí, spravodlivosti, financií, priemyslu a obchodu, ako aj ministerstva vnútra, respektíve polície a colnej správy.
Už na budúci týždeň sa však v Česku objaví skupina asi 40 amerických expertov. Ich záujem bude sústredený na Vojenský výcvikový priestor Jince/Brdy, kde budú mapovať existujúcu infraštruktúru, dopravnú dostupnosť a robiť rôzne merania.
O amerických plánoch na výstavbu protiraketovej základne v Česku a ústretovom postoji českej vlády, sa dnes hovorilo aj v Nemecku počas návštevy šéfa českej diplomacie Karla Schwarzenberga. Ten po stretnutí so svojím nemeckým partnerom Frankom-Walterom Steinmeierom vyhlásil, že nemecká strana postoj Česka k protiradarovej obrane chápe, aj keď má naďalej iný názor.
Sociálny demokrat Steinmeier sa v minulosti s kritikou amerického plánu na výstavbu raketovej základne v Poľsku a radarovej základne v Česku ozval ihneď po tom, ako plán USA skritizovala Moskva.
Predložil som mu naše stanovisko a to, v akom stave sú rokovania. Vyslovene povedal, že naše stanovisko chápe, ale má do istej miery odlišný názor, uviedol minister Karel Schwarzenberg po schôdzke so Steinmeierom.
x x x
Oficiálna americká žiadosť o súhlas s výstavbou výkonného radaru systému protiraketovej obrany prišla do Prahy v januári. Koncom marca česká vláda zaslala USA oficiálnu odpoveď, v ktorej súhlasila s ďalšími rokovaniami. Vláda ČR v odpovedi USA uviedla, že konečné slovo po podpise budúcej dohody bude patriť obom komorám českého parlamentu. A v prípade, že pôjde o prezidentskú dohodu, bude potrebný aj podpis českého prezidenta.
Praha má aj poistku pre prípad, že ambiciózny protiraketový projekt sa v Česku napokon realizovať nebude. Všetky kroky, ktoré sa budú v ČR realizovať ešte do ratifikácie dohody, preto nemajú byť nevratné.
Američania preskúmali v Česku niekoľko vojenských lokalít a za najvhodnejšiu označili Vojenský výcvikový priestor Jince, známy aj ako Brdy, asi 60 kilometrov juhozápadne od Prahy.
Radarová základňa USA bude musieť vyhovieť príslušným európskym a českým normám. Základňa by mala zaberať plochu asi dva x dva kilometre a radar by mal byť v prevádzke od roku 2011 alebo 2012. Jeho obsluhu bude zabezpečovať asi 200 špecialistov americkej armády.