BRATISLAVA 11. mája (SITA) - Srbské proreformné strany sa v noci zo štvrtka na piatok dohodli na vytvorení koaličnej vlády. Dohodu dosiahli predstavitelia proeurópskej Demokratickej strany (DS) prezidenta Borisa Tadiča, umiernenej nacionalistickej Demokratickej strany Srbska (DSS) odchádzajúceho premiéra Vojislava Koštunicu a neoliberálnej strany G17 Plus. Súčasťou dohody má byť aj výmena radikálneho nacionalistu na čele parlamentu.
Európsky komisár pre rozšírenie Olli Rehn označil dohodu o vytvorení európsky orientovanej vlády v Srbsku za dobrú správu. "Dôverujem lídrom srbských prodemokratických síl, ktorí si uvedomili svoju zodpovednosť a vybrali európsku budúcnosť pre Srbsko namiesto toho, aby nechali krajinu skĺznuť späť do nacionalistickej minulosti," povedal Rehn vo svojom stanovisku. Eurokomisár pre rozšírenie tiež povedal, že akonáhle prodemokratická vláda vznikne, EÚ "okamžite" obnoví predvstupové rokovania so Srbskom. Dohodu srbských proreformných strán o vytvorení koaličnej vlády privítal aj námestník amerického ministerstva zahraničných vecí Nicholas Burns. Washington podľa jeho slov "víta každú demokratickú vládu, v ktorej nie sú zastúpení radikáli". "Tešíme sa na spoluprácu s prezidentom Tadičom a premiérom Koštunicom," povedal Burns.
Blok demokratických strán sa o novú srbskú vládu pokúšal od januárových volieb, ktoré síce vyhrala Srbská radikálna strana (SRS), ale nezískala dostatočný počet mandátov na vytvorenie vlády. Koaličné rokovania sa zablokovali minulý týždeň na nezhode o rozdelení kľúčových bezpečnostných postov medzi Tadičovou DS a Koštunicovou DSS. Politická kríza sa v Srbsku vyhrotila zvolením lídra SRS Tomislava Nikoliča za predsedu parlamentu vďake podpore poslancov DSS. Nikoličovo zvolenie vyvolalo v krajine obavy z návratu Srbska do izolácie, ktorú zažilo v čase autoritárskej vlády Slobodana Miloševiča.
Tadič stanovil piatok za posledný deň, do kedy majú politické strany vytvoriť novú koaličnú vládu. Po tomto termíne mal Tadič urobiť konečné rozhodnutie o nominantovi na post predsedu vlády alebo vydať dekrét na rozpustenie parlamentu a vyhlásiť nové voľby. Podľa srbskej ústavy musí byť nová vláda vytvorená do 14. mája. V opačnom prípade sa vyhlásia nové voľby.
Ultranacionalista Nikolič nepredpokladá dlhé trvanie dohody opozičných strán o vytvorení koaličnej vlády bez účasti jeho SRS. Je presvedčený, že nacionalisti budú triumfovať v prípadných parlamentných voľbách v balkánskej krajine. V rozhovore pre agentúru AP uviedol, že srbský prezident Boris Tadič a úradujúci premiér Vojislav Koštunica síce dosiahli dohodu o vytvorení novej vlády, ale pod tlakom Západu. "Jediná vec, ktorá ich spája, je tlak a vydieranie (zo zahraničia). Nezdieľajú rovnakú ideológiu. Čoskoro budeme mať ďalšiu krízu," vyhlásil Nikolič. Nikolič ďalej povedal, že na funkciu rezignuje len v tom prípade, ak to bude požadovať parlamentná väčšina.
Západné krajiny podporujú nezávislosť juhosrbskej provincie Kosovo a nesúhlasia so srbskou ponukou širokej autonómie v rámci hraníc krajiny. Nikolič, obhajca úzkych vzťahov s Ruskom, však vyjadril presvedčenie, že Moskva, ktorá stojí po boku Belehradu, využije právo veta v Bezpečnostnej rade OSN na zablokovanie kosovskej nezávislosti.