Brusel 11. mája (TASR) - Najväčší počet zahraničných študentov z krajín EÚ je v Rakúsku, Británii a Belgicku. Ich podiel tam predstavuje okolo šesť percent, zatiaľ čo európsky priemer sa pohybuje na hranici dvoch percent, povedal dnes v Bruseli eurokomisár pre kultúru a vzdelávanie Ján Figeľ. Tieto údaje sú však z roku 2004, odvtedy sa zvýšil najmä počet nemeckých študentov v Rakúsku.
Podľa Figeľa, ktorého citovala tlačová agentúra APA, je dvojpercentný celoeurópsky priemer nepostačujúci. Preto treba podporiť mobilitu študentov, čomu by pomohla napríklad možnosť prenosu štipendií do iných štátov.
S mobilitou sú na tom najhoršie študenti na Cypre, Islande a v Lichtenštajnsku, pretože v týchto krajinách nie je rozvinutý systém vysokých škôl. Naopak, najväčšiu mobilitu vykazujú bulharskí, írski, grécki, maltskí a slovenskí študenti. Štúdium vo vlasti obľubujú Španieli, Poliaci a Briti.
Mladí ľudia v zahraničí najčastejšie študujú duchovné vedy, umenie, zdravotníctvo, poľnohospodárstvo a veterinárne lekárstvo. Bulharsko je atraktívne pre budúcich zdravotníkov, Belgicko pre veterinárov a Rakúsko vyhľadávajú študenti umenia a duchovných vied.