Srbské proreformné strany sa dohodli na vytvorení koaličnej vlády. Ukončili tak stupňujúcu sa politickú krízu, ktorú vyvolalo zvolenie lídra ultranacionalistov za predsedu parlamentu začiatkom týždňa. Informovala o tom v piatok súkromná agentúra Beta. Podľa nej sa v noci zo štvrtka na piatok podarilo dosiahnuť dohodu predstaviteľom proeurópskej Demokratickej strany (DS) prezidenta Borisa Tadiča, umiernenej nacionalistickej Demokratickej strany Srbska (DSS) odchádzajúceho premiéra Vojislava Koštunicu a neoliberálnej strany G17 Plus. Podľa agentúry Beta a rozhlasovej stanice B 92 je súčasťou dohody aj výmena radikálneho nacionalistu na čele parlamentu.
Blok demokratických strán sa o novú srbskú vládu pokúšal od januárových volieb, ktoré síce vyhrala Srbská radikálna strana (SRS), ale nezískala dostatočný počet mandátov na vytvorenie vlády. Koaličné rokovania sa zablokovali minulý týždeň na nezhode o rozdelení kľúčových bezpečnostných postov medzi Tadičovou DS a Koštunicovou DSS. Politická kríza sa v Srbsku vyhrotila až zvolením lídra SRS Tomislava Nikoliča za predsedu parlamentu vďake podpore poslancov DSS. Nikoličovo zvolenie vyvolalo v krajine obavy z návratu Srbska do izolácie, ktorú zažilo v čase autoritárskej vlády Slobodana Miloševiča.
Tadič stanovil piatok za posledný deň, do kedy majú politické strany vytvoriť novú koaličnú vládu. Po tomto termíne mal Tadič urobiť konečné rozhodnutie o nominantovi na post predsedu vlády alebo vydať dekrét na rozpustenie parlamentu a vyhlásiť nové voľby. Podľa srbskej ústavy musí byť nová vláda vytvorená do 14. mája. V opačnom prípade sa vyhlásia nové voľby.
Európska komisia privítala dnes pokrok pri formovaní novej srbskej proreformnej a proeurópskej vlády a avizovala pripravenosť na obnovenie rokovaní o Stabilizačnej a asociačnej dohode so Srbskom.
Po tom, ako v Belehrade vznikne vláda, opierajúca sa o princípy potrebné pre európsku integráciu, úplnú spoluprácu s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY) a dosiahnutie ďalšieho pokroku pri realizácii ekonomických reforiem, sa podľa komisára pre rozšírenie Olliho Rehna "oživí srbská cesta vedúca k EÚ".
"Záväzky a očakávané rozhodnutia takejto vlády môžu položiť základ pre okamžité obnovenie rokovaní o Stabilizačnej a asociačnej dohode, ktorá je predpokladom pre udelenie štatútu kandidátskej krajiny. Ukončenie týchto rokovaní bude závisieť od známej podmienky, ktorou je úplná spolupráca s ICTY.
"Verím, že lídri srbských demokratických síl si teraz uvedomujú svoju zodpovednosť a rozhodnú sa pre európsku budúcnosť pre Srbsko namiesto návratu krajiny k svojej nacionalistickej minulosti," uvádza sa v Rehnovom vyhlásení.
aktualizované o 13.43
Autor: ks