BASRA 10. mája (SITA/AFP) - Obyvatelia juhoirackého prístavného mesta Basra vo štvrtok vyjadrili nádej, že rezignácia britského premiéra Tonyho Blaira urýchli odchod britských vojakov z ich mesta. Basru a okolitý región strážia posledné štyri roky britské vojenské sily. Veľká Británia ich do Iraku vyslala, aby podporila inváziu vedenú Spojenými štátmi s cieľom zvrhnúť režim Saddáma Husajna. Šiitskí obyvatelia Basry, dlho prenasledovaní sunnitským tyranom, pád Husajna privítali, ale po rokoch a tyranii ozbrojených milícií nepriateľstvo voči zahraničným vojakom vzrástlo.
Po Blairovom oznámení júnovej rezignácie teraz obyvatelia Basry veria, že vojaci sa čoskoro vrátia domov. "Myslím si, že britská vláda bola pod tlakom. Tony Blair chcel ponechať vojakov v Basre, ale väčšina ľudí v Británii bola proti, preto rezignoval," domnieva sa 23-ročný študent Muhammad Jássim. 32-ročný podnikateľ Ahmed Sálim súhlasí. "Rezignácia Blaira je pozitívnym krokom k odsunu britských síl," povedal pre AFP.
Obyvatelia Basry po páde Saddáma britských vojakov vítali, postupne však ich prítomnosť sprevádzal rast vplyvu šiitských milícií, kmeňových armád a korupcia politických frakcií. Namiesto toho, aby zo zhoršovania situácie obviňovali vlastných lídrov, obyvatelia Basry vinia amerického prezidenta Georgea W. Busha a Blaira z katastrofy. "Blairova politika zlyhala najmä v Iraku. Britské sily boli v Iraku porazené, preto rezignoval," domnieva sa 42-ročný učiteľ Sálim Davúd.
Basra bola kedysi veľkým prístavom britského impéria, a z tohto obdobia sa v meste zachovalo ešte niekoľko budov. Starší občania vítali armádu, o ktorej sa domnievali, že bude rozumieť ich miestnym špecifikám. Miesto toho sklamaní Iračania Britov obviňujú z nasledovania americkej cestovnej mapy.