BLAIR BOL PREDSEDOM VLÁDY POČAS ROZKVETU BRITSKEJ EKONOMIKY, PRISPEL K VYTVORENIU VLÁDY MEDZI SEVEROÍRSKYMI KATOLÍKMI A PROTESTANTMI, ALE BOL PRI MOCI AJ V ČASE INVÁZIE DO IRAKU.

Tony Blair po 10 rokoch odchádza

Blair najskôr rezignuje z postu lídra Labouristickej strany a po zvolení svojho nástupcu odstúpi aj z čela vlády.

(Zdroj: AP)

Britský premiér Tony Blair vo štvrtok oznamuje, že po desiatich rokoch na Downing Street 10 opúšťa funkciu lídra vládnych labouristov. Vo štvrtok o tom informoval predstaviteľ vládnej strany. "Dnes máme zmiešané pocity. Je tu sklamanie a smútok, že po desiatich rokoch strácame premiéra," povedal John Burton, Blairov zástupca vo volebnej oblasti Sedgefield. "Ale je tu aj radosť, šťastie a vďaka za to, čo dosiahol," dodal Burton.

Blair odcestoval do Sedgefieldu, kde prehovoril k predstaviteľom Trimdon Labour Club, kde začal v roku 1994 svoju kampaň na post lídra labouristov, a tu ozrejmil svoje zámery. Sedgefield zastupoval Blair v parlamente od roku 1983. "Dnes, začiatok konca," píše na titulke štvrtkového vydania denníka Guardian. Blair najskôr rezignuje z postu lídra Labouristickej strany a po zvolení svojho nástupcu odstúpi aj z čela vlády. Blair sa vo štvrtok ráno stretol s členmi svojho kabinetu v sídle na Downing Street. Premiér odstúpi koncom júna alebo začiatkom júla v závislosti od toho, ako rýchlo si labouristi zvolia nového šéfa. Takmer istým nástupcom je súčasný minister financií Gordon Brown.

Burton povedal, že Blair bude až do nasledujúcich parlamentných volieb, ktoré sa uskutočnia v roku 2009, reprezentovať v parlamente Sedgefield, pokiaľ nedostane ponuku pracovať vo "veľkej medzinárodnej organizácii alebo OSN". Pod Blairovým vedením vyhrali labouristi voľby v rokoch 1997, 2001 a 2005. V posledných mesiacoch sa Blairove myšlienky uberali k lekciám, ktoré dostal počas dekády pri moci. "Keď som začal s politikou, chcel som každému vyhovieť," povedal Blair v decembri počas cesty po Blízkom východe a dodal: "Po čase som sa naučil, že každému vyhovieť nemožno, a zistíte, že to najlepšie, čo môžete urobiť, je to, čo považujete za správne a každý si o tom môže urobiť vlastný úsudok."

Blair bol predsedom vlády počas rozkvetu britskej ekonomiky, prispel k vytvoreniu vlády medzi severoírskymi katolíkmi a protestantmi, ale bol pri moci aj v čase invázie do Iraku. Vojna v Iraku po boku USA pravdepodobne zatieni jeho politické úspechy, hoci prieskum verejnej mienky zverejnený vo štvrtok v Guardiane ukázal, že Blair má medzi voličmi stále vysoký rating.

Britský premiér Tony Blair dnes v Sedgefielde v severnom Anglicku oznámil, že po desiatich rokoch v úrade odstúpi z funkcie 27. júna. Informovala o tom agentúra Reuters.

Svoj úrad však opustí, až keď Labouristická strana zvolí jeho nástupcu.

Blair je druhým človekom v 20. storočí, ktorý bol premiérom Veľkej Británie desať rokov. Prvenstvo patrí "železnej lady" Margaret Thatcherovej, ktorá bola na Downing Street jedenásť a pol roka (1979 - 1990).

"Som premiérom tejto krajiny už desať rokov. V tejto funkcii, v dnešnom svete, si myslím, že to už bolo dosť dlho pre mňa a predovšetkým pre krajinu," uviedol Blair vo svojom volebnom okrsku Sedgefielde.

Blairov postupný odchod z úradu premiéra sa očakával už dlho. Novým favoritom labouristov na post šéfa strany a premiéra je minister financií Gordon Brown a do úradu by mal nastúpiť najneskôr začiatkom júla.

Brown bol Blairovým partnerom pri reformovaní strany na takzvanú "New Labour", ale zároveň netrpezlivým rivalom vo vláde, komentuje agentúra AP príchod nového muža. Brown už oznámil, že bude kandidovať, ale z ľavého krídla labouristov sa očakáva oznámenie prinajmenšom jednej protikandidatúry.

Vojna v Iraku, vyšetrovanie korupčného škandálu získavania kresiel v parlamente za peniaze, ako aj nekonečné otázky okolo konca kariéry zatienili Blairove posledné obdobie na poste premiéra Veľkej Británie.

Dnes uverejnený prieskum Guardian ukázal, že až 80 percent priaznivcov Labouristickej strany si myslí, že Blair "bol dobrým pre krajinu", ale celkovo s tým súhlasilo len 44 percent respondentov.

Najdlhšie slúžiacom premiérom v histórii Veľkej Británie je sir Robert Walpole, považovaný za prvého premiéra, ktorý bol v úrade takmer 21 rokov (1721-1742).

Blairovi sa podarilo byť najdlhšie slúžiacom premiérom Labouristickej strany a prvým, ktorý vyhral voľby trikrát po sebe. Pred desiatimi rokmi bol Blair najmladším ministerským predsedom za takmer 200 rokov.

Adresa na Downing Street 10 je spájaná s britskými lídrami od roku 1730, za toto obdobie sa tu vystriedalo 51 mužov a iba jedna žena. Blairov nástup do funkcie porovnávali s príchodom "rockovej hviezdy".

Premiér dal dnes "zbohom" ministrom svojej vlády na stretnutí kabinetu a pripravuje sa tiež na rozlúčkové turné v zahraničí, ktoré začína v piatok návštevou Paríža a stretnutím s víťazom prezidentských volieb Nicolasom Sarkozym, na budúci týždeň navštívi USA.

Opoziční konzervatívci kritizujú najmä Blairovu zahraničnú politiku, patril ku kľúčovým spojencom prezidenta USA Georgeho W. Busha vo vojne v Iraku.

Podľa čelného predstaviteľa konzervatívcov Liama Foxa dal Blair osobitnému spojenectvu s USA "disneyovský nádych", čo teraz potrebuje dávku reality.

Hral na gitare

Vyrastal v severnom Anglicku, ale vzdelanie získaval na elitnej internátnej škole v Škótsku. Nebola mu po chuti, pokúsil sa utiecť zo školy, keď mal štrnásť rokov.

Život na univerzite už bol asi "easy", hral na gitare a účinkoval v rockovej kapele Ugly Rumours. Komunikačné prednosti dokázal Blair využiť naplno. Bol to on, kto princeznú Dianu nazval po jej smrti "princeznou z ľudu", a tento výrok obehol svet.

Študoval právo v Oxforde a prvé advokátske ostrohy získal v Londýne, jeho manželka Cherie je dodnes úspešnou advokátkou. Majú spolu štyri deti, Blairovi na rodine vždy veľmi záležalo.

Najmladší prírastok do rodiny sa objavil v čase jeho pôsobenia vo funkcii premiéra, čo anglická tlač vtedy lichotivo zhodnotila ako ďalší dobrý (a chlapský) výkon.

Desať rokov stačí

Urobil som to, čo som považoval za správne, povedal dnes britský premiér Tony Blair v prejave pred stúpencami labouristov na severe Anglicka, počas ktorého verejnosti oznámil, že z postu lídra strany a následne aj vlády odstúpi koncom júna. Týmito slovami v prejave obhajoval svoje činy na čele vlády, vrátane opory, ktorú v ňom mal americký prezidentovi George W. Bush po udalostiach z 11. septembra 2001 a invázii do Iraku. "Bola pre mňa česť slúžiť Británii. Ďakujem britskému ľudu za časy, keď to išlo hladko. A ospravedlňujem sa za časy, keď som neplnil očakávania," povedal Blair. V prejave zdôraznil, že krajina pod jeho vedením dosiahla viac ako kedykoľvek od konca II. svetovej vojny. "Bol som premiérom tejto krajiny viac ako 10 rokov. Myslím si, že v tomto type zamestnania, v súčasnom svete, mi to stačí... Niekedy jediným spôsobom ako zdolať príťažlivosť moci je zložiť ju," povedal premiér.

Vicepremiér ohlásil rezignáciu

Britský vicepremiér John Prescott vo štvrtok oznámil svoj úmysel rezignovať potom, ako svoj odchod z premiérskeho úradu oficiálne oznámil aj premiér Tony Blair. "Zvolili ma zároveň s Tonym v roku 1994 a bolo mi cťou slúžiť s najúspešnejším labouristickým premiérom v histórii," povedal Prescott v otvorenom liste svojim voličom vo volebnom obvode Hull v severovýchodnom Anglicku. "Som hrdý na to, že som bol zastupujúcim predsedom a najdlhšie slúžiacim vicepremiérom," napísal Perscott potom, ako Blair oznámil, že odstúpi 27. júna.

Prescott, ženatý muž, bol celý rok terčom kritiky pre dvojročný vzťah s rozvedenou ženou, ktorá plánovala vydať sa za niekoho iného.

Ostane súčasťou svetového diania

Tony Blair by mohol poriadne zbohatnúť na publikácii svojich pamätí a na účasti na prednáškových turné. Nech urobí čokoľvek, britský premiér bude zaneprázdnený a podľa všetkého naďalej zostane súčasťou svetového diania. 54-ročný Blair, ktorý vo štvrtok oznámil, že na čele labouristov a vlády končí v júni, však nezvykol hovoriť o svojich plánoch do budúcnosti. Keď Blair občasne poodhalil rúško tajomstva, jeho plány súviseli so zámerom zostať hráčom na medzinárodnom poli. "Pre mňa je najdôležitejšie, že nech budem potom robiť čokoľvek, musí to mať skutočný účel a to znamená, že to nebude len o vykonávaní práce," povedal v decembri.

Špekuluje sa, že Blair môže získať dôležitý post v nejakej medzinárodnej organizácii, akou je OSN, alebo funkciu v Európskej únii. Mnohí komentátori to však nepovažujú za veľmi pravdepodobné najmä pre sporné dedičstvo, ktoré po ňom zostane v súvislosti s vojnou v Iraku. Denník Financial Times však s odvolaním sa na zdroje z prostredia Downing street naznačil, že Blair nevylúčil možnosť, že o dva roky by sa chcel stať prezidentom EÚ.

Ak sa nevyberie týmto smerom, mohol by zostať na voľnej nohe a venovať sa svojim srdcovým témam, ktoré súvisia s klimatickými zmenami, Afrikou, či Blízkom východom. Mohol by to robiť aj prostredníctvom "Blairovej nadácie" - podobnej, akú má bývalý americký prezident Bill Clinton. Veci sa už asi dali do pohybu, pretože blízka priateľka Cherie Blairovej Martha Greenová si údajne na svoje meno zaregistrovala internetovú doménu www.blairfoundation.org.uk.

Denník Daily Telegraph priniesol minulý týždeň správu, že Blair súhlasil so žiadosťou amerického prezidenta Georgea Busha, aby sa stal jeho vyslancom pre oživenie mierového procesu na Blízkom východe. Médiá priniesli aj správy, že Blair uzavrel dohodu s vydavateľstvom HarperCollins. Je však známe, že Blair si počas rokov vo funkcii predsedu vlády denník neviedol. Ďalším zdrojom príjmov by pre Blaira mohlo byť usporadúvanie prednáškových turné v USA, na ktorých podľa denníka Washington Post zarobil Bill Clinton za posledných šesť rokov okolo 40 miliónov dolárov.

Začal sa boj o lídra

Štvrtkovým oznámením o rezignácii z postu lídra vládnych labouristov spustil Tony Blair boj o tento lukratívny post medzi členmi svojej strany. Očakáva sa, že Blairovým nástupcom v čele strany a následne aj vo funkcii predsedu vlády, sa 27. júna stane súčasný minister financií Gordon Brown.

V Británii sa šéfom kabinetu stáva líder najsilnejšej parlamentnej strany a pokiaľ sa rozhodne odstúpiť, netreba vypisovať predčasné parlamentné voľby. V nedeľu sa zídu členovia Národného výkonného výboru (NEC), aby stanovili časový plán predvolebnej kampane. Informovala o tom Labouristická strana po tom, čo Blair a jeho vicepremiér John Prescott vo štvrtok oznámili úmysel rezignovať.

V stanovách strany sa píše, že každý potenciálny kandidát musí získať podpisy aspoň 44 (12,5%) z celkového počtu 353 poslancov dolnej komory britského parlamentu za Labouristickú stranu. Po uzávierke nominácií sa v celej krajine uskutočnia volebné stretnutia, na ktorých si kandidáti uplatnia nárok na post. Zúčastnia sa na nich všetci "právoplatne nominovaní kandidáti". Zatiaľ sa ako najpravdepodobnejší víťaz javí Brown, ale potenciálne silnými by v prípade kandidatúry boli aj minister životného prostredia David Milliband a minister vnútra John Reid.

Hlasovanie o lídrovi sa začne po ukončení kampane. Blair zostane na svojom poste, až pokiaľ nebude zvolený jeho nástupca. Hlasovať môžu aj členovia spriatelených organizácií, akými sú napríklad odbory alebo socialistické spoločnosti. Labouristi mali k poslednému decembru 2005 podľa výročnej správy NEC 198 026 individuálnych členov. Víťazom sa stane ten kandidát, ktorý získa viac ako 50 percent hlasov volebného kolégia, ktoré je rozdelené na tri časti medzi členov Labouristickej strany, poslancov (britského parlamentu a europarlamentu) a spriatelené organizácie. Časový rozvrh volieb zverejnia po nedeľňajšom stretnutí NEC, ale celý proces zaberie asi sedem týždňov.

Reakcie na oznámenie Tonyho Blaira o rezignácii čítajte tu.

aktualizované o 18.27


Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 21 130
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 8 176
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 7 159
 4. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 5 514
 5. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 939
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 843
 7. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 789
 8. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 1 664
 9. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 1 625
 10. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 1 336

Téma: Britská kráľovská rodina


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Súd odsúdil bývalého poslanca Lipšica.

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Povedať, že Fico III a Mečiar III už sú jedna k jednej, sa ešte nedá, ale synchronizovaná akcia proti Kiskovi je porovnateľná iba a len s únosom mladého Kováča.

SVET

Orbán sa modlí za Merkelovej víťazstvo v nemeckých voľbách

Maďarský premiér sa obáva o eurofondy, ak by voľby vyhralo SPD.

Neprehliadnite tiež

Svet

V Portoriku zlyháva po hurikáne Maria priehrada Guajataca, ľudí evakuujú

Priehrada Guajataca na severozápade karibskej krajiny prestáva fungovať.

Svet

Prišla o korunku krásy. Miss Turecko zbavili titulu pre tvít o prevrate

Itira Esenová popiera, že by išlo o jej vyjadrenie.

Svet

Predseda Spolkového snemu sa obáva vstupu AfD do Bundestagu

Norbert Lammert vyzval všetkých Nemcov, aby išli voliť.

Svet

Neúspešní žiadatelia o azyl v Grécku môžu skončiť v Turecku

Grécky súd rozhodol, že utečencov je možné vrátiť do Turecka.