BLAIR BOL PREDSEDOM VLÁDY POČAS ROZKVETU BRITSKEJ EKONOMIKY, PRISPEL K VYTVORENIU VLÁDY MEDZI SEVEROÍRSKYMI KATOLÍKMI A PROTESTANTMI, ALE BOL PRI MOCI AJ V ČASE INVÁZIE DO IRAKU.

Tony Blair po 10 rokoch odchádza

Blair najskôr rezignuje z postu lídra Labouristickej strany a po zvolení svojho nástupcu odstúpi aj z čela vlády.

(Zdroj: AP)

Britský premiér Tony Blair vo štvrtok oznamuje, že po desiatich rokoch na Downing Street 10 opúšťa funkciu lídra vládnych labouristov. Vo štvrtok o tom informoval predstaviteľ vládnej strany. "Dnes máme zmiešané pocity. Je tu sklamanie a smútok, že po desiatich rokoch strácame premiéra," povedal John Burton, Blairov zástupca vo volebnej oblasti Sedgefield. "Ale je tu aj radosť, šťastie a vďaka za to, čo dosiahol," dodal Burton.

Blair odcestoval do Sedgefieldu, kde prehovoril k predstaviteľom Trimdon Labour Club, kde začal v roku 1994 svoju kampaň na post lídra labouristov, a tu ozrejmil svoje zámery. Sedgefield zastupoval Blair v parlamente od roku 1983. "Dnes, začiatok konca," píše na titulke štvrtkového vydania denníka Guardian. Blair najskôr rezignuje z postu lídra Labouristickej strany a po zvolení svojho nástupcu odstúpi aj z čela vlády. Blair sa vo štvrtok ráno stretol s členmi svojho kabinetu v sídle na Downing Street. Premiér odstúpi koncom júna alebo začiatkom júla v závislosti od toho, ako rýchlo si labouristi zvolia nového šéfa. Takmer istým nástupcom je súčasný minister financií Gordon Brown.

Burton povedal, že Blair bude až do nasledujúcich parlamentných volieb, ktoré sa uskutočnia v roku 2009, reprezentovať v parlamente Sedgefield, pokiaľ nedostane ponuku pracovať vo "veľkej medzinárodnej organizácii alebo OSN". Pod Blairovým vedením vyhrali labouristi voľby v rokoch 1997, 2001 a 2005. V posledných mesiacoch sa Blairove myšlienky uberali k lekciám, ktoré dostal počas dekády pri moci. "Keď som začal s politikou, chcel som každému vyhovieť," povedal Blair v decembri počas cesty po Blízkom východe a dodal: "Po čase som sa naučil, že každému vyhovieť nemožno, a zistíte, že to najlepšie, čo môžete urobiť, je to, čo považujete za správne a každý si o tom môže urobiť vlastný úsudok."

Blair bol predsedom vlády počas rozkvetu britskej ekonomiky, prispel k vytvoreniu vlády medzi severoírskymi katolíkmi a protestantmi, ale bol pri moci aj v čase invázie do Iraku. Vojna v Iraku po boku USA pravdepodobne zatieni jeho politické úspechy, hoci prieskum verejnej mienky zverejnený vo štvrtok v Guardiane ukázal, že Blair má medzi voličmi stále vysoký rating.

Britský premiér Tony Blair dnes v Sedgefielde v severnom Anglicku oznámil, že po desiatich rokoch v úrade odstúpi z funkcie 27. júna. Informovala o tom agentúra Reuters.

Svoj úrad však opustí, až keď Labouristická strana zvolí jeho nástupcu.

Blair je druhým človekom v 20. storočí, ktorý bol premiérom Veľkej Británie desať rokov. Prvenstvo patrí "železnej lady" Margaret Thatcherovej, ktorá bola na Downing Street jedenásť a pol roka (1979 - 1990).

"Som premiérom tejto krajiny už desať rokov. V tejto funkcii, v dnešnom svete, si myslím, že to už bolo dosť dlho pre mňa a predovšetkým pre krajinu," uviedol Blair vo svojom volebnom okrsku Sedgefielde.

Blairov postupný odchod z úradu premiéra sa očakával už dlho. Novým favoritom labouristov na post šéfa strany a premiéra je minister financií Gordon Brown a do úradu by mal nastúpiť najneskôr začiatkom júla.

Brown bol Blairovým partnerom pri reformovaní strany na takzvanú "New Labour", ale zároveň netrpezlivým rivalom vo vláde, komentuje agentúra AP príchod nového muža. Brown už oznámil, že bude kandidovať, ale z ľavého krídla labouristov sa očakáva oznámenie prinajmenšom jednej protikandidatúry.

Vojna v Iraku, vyšetrovanie korupčného škandálu získavania kresiel v parlamente za peniaze, ako aj nekonečné otázky okolo konca kariéry zatienili Blairove posledné obdobie na poste premiéra Veľkej Británie.

Dnes uverejnený prieskum Guardian ukázal, že až 80 percent priaznivcov Labouristickej strany si myslí, že Blair "bol dobrým pre krajinu", ale celkovo s tým súhlasilo len 44 percent respondentov.

Najdlhšie slúžiacom premiérom v histórii Veľkej Británie je sir Robert Walpole, považovaný za prvého premiéra, ktorý bol v úrade takmer 21 rokov (1721-1742).

Blairovi sa podarilo byť najdlhšie slúžiacom premiérom Labouristickej strany a prvým, ktorý vyhral voľby trikrát po sebe. Pred desiatimi rokmi bol Blair najmladším ministerským predsedom za takmer 200 rokov.

Adresa na Downing Street 10 je spájaná s britskými lídrami od roku 1730, za toto obdobie sa tu vystriedalo 51 mužov a iba jedna žena. Blairov nástup do funkcie porovnávali s príchodom "rockovej hviezdy".

Premiér dal dnes "zbohom" ministrom svojej vlády na stretnutí kabinetu a pripravuje sa tiež na rozlúčkové turné v zahraničí, ktoré začína v piatok návštevou Paríža a stretnutím s víťazom prezidentských volieb Nicolasom Sarkozym, na budúci týždeň navštívi USA.

Opoziční konzervatívci kritizujú najmä Blairovu zahraničnú politiku, patril ku kľúčovým spojencom prezidenta USA Georgeho W. Busha vo vojne v Iraku.

Podľa čelného predstaviteľa konzervatívcov Liama Foxa dal Blair osobitnému spojenectvu s USA "disneyovský nádych", čo teraz potrebuje dávku reality.

Hral na gitare

Vyrastal v severnom Anglicku, ale vzdelanie získaval na elitnej internátnej škole v Škótsku. Nebola mu po chuti, pokúsil sa utiecť zo školy, keď mal štrnásť rokov.

Život na univerzite už bol asi "easy", hral na gitare a účinkoval v rockovej kapele Ugly Rumours. Komunikačné prednosti dokázal Blair využiť naplno. Bol to on, kto princeznú Dianu nazval po jej smrti "princeznou z ľudu", a tento výrok obehol svet.

Študoval právo v Oxforde a prvé advokátske ostrohy získal v Londýne, jeho manželka Cherie je dodnes úspešnou advokátkou. Majú spolu štyri deti, Blairovi na rodine vždy veľmi záležalo.

Najmladší prírastok do rodiny sa objavil v čase jeho pôsobenia vo funkcii premiéra, čo anglická tlač vtedy lichotivo zhodnotila ako ďalší dobrý (a chlapský) výkon.

Desať rokov stačí

Urobil som to, čo som považoval za správne, povedal dnes britský premiér Tony Blair v prejave pred stúpencami labouristov na severe Anglicka, počas ktorého verejnosti oznámil, že z postu lídra strany a následne aj vlády odstúpi koncom júna. Týmito slovami v prejave obhajoval svoje činy na čele vlády, vrátane opory, ktorú v ňom mal americký prezidentovi George W. Bush po udalostiach z 11. septembra 2001 a invázii do Iraku. "Bola pre mňa česť slúžiť Británii. Ďakujem britskému ľudu za časy, keď to išlo hladko. A ospravedlňujem sa za časy, keď som neplnil očakávania," povedal Blair. V prejave zdôraznil, že krajina pod jeho vedením dosiahla viac ako kedykoľvek od konca II. svetovej vojny. "Bol som premiérom tejto krajiny viac ako 10 rokov. Myslím si, že v tomto type zamestnania, v súčasnom svete, mi to stačí... Niekedy jediným spôsobom ako zdolať príťažlivosť moci je zložiť ju," povedal premiér.

Vicepremiér ohlásil rezignáciu

Britský vicepremiér John Prescott vo štvrtok oznámil svoj úmysel rezignovať potom, ako svoj odchod z premiérskeho úradu oficiálne oznámil aj premiér Tony Blair. "Zvolili ma zároveň s Tonym v roku 1994 a bolo mi cťou slúžiť s najúspešnejším labouristickým premiérom v histórii," povedal Prescott v otvorenom liste svojim voličom vo volebnom obvode Hull v severovýchodnom Anglicku. "Som hrdý na to, že som bol zastupujúcim predsedom a najdlhšie slúžiacim vicepremiérom," napísal Perscott potom, ako Blair oznámil, že odstúpi 27. júna.

Prescott, ženatý muž, bol celý rok terčom kritiky pre dvojročný vzťah s rozvedenou ženou, ktorá plánovala vydať sa za niekoho iného.

Ostane súčasťou svetového diania

Tony Blair by mohol poriadne zbohatnúť na publikácii svojich pamätí a na účasti na prednáškových turné. Nech urobí čokoľvek, britský premiér bude zaneprázdnený a podľa všetkého naďalej zostane súčasťou svetového diania. 54-ročný Blair, ktorý vo štvrtok oznámil, že na čele labouristov a vlády končí v júni, však nezvykol hovoriť o svojich plánoch do budúcnosti. Keď Blair občasne poodhalil rúško tajomstva, jeho plány súviseli so zámerom zostať hráčom na medzinárodnom poli. "Pre mňa je najdôležitejšie, že nech budem potom robiť čokoľvek, musí to mať skutočný účel a to znamená, že to nebude len o vykonávaní práce," povedal v decembri.

Špekuluje sa, že Blair môže získať dôležitý post v nejakej medzinárodnej organizácii, akou je OSN, alebo funkciu v Európskej únii. Mnohí komentátori to však nepovažujú za veľmi pravdepodobné najmä pre sporné dedičstvo, ktoré po ňom zostane v súvislosti s vojnou v Iraku. Denník Financial Times však s odvolaním sa na zdroje z prostredia Downing street naznačil, že Blair nevylúčil možnosť, že o dva roky by sa chcel stať prezidentom EÚ.

Ak sa nevyberie týmto smerom, mohol by zostať na voľnej nohe a venovať sa svojim srdcovým témam, ktoré súvisia s klimatickými zmenami, Afrikou, či Blízkom východom. Mohol by to robiť aj prostredníctvom "Blairovej nadácie" - podobnej, akú má bývalý americký prezident Bill Clinton. Veci sa už asi dali do pohybu, pretože blízka priateľka Cherie Blairovej Martha Greenová si údajne na svoje meno zaregistrovala internetovú doménu www.blairfoundation.org.uk.

Denník Daily Telegraph priniesol minulý týždeň správu, že Blair súhlasil so žiadosťou amerického prezidenta Georgea Busha, aby sa stal jeho vyslancom pre oživenie mierového procesu na Blízkom východe. Médiá priniesli aj správy, že Blair uzavrel dohodu s vydavateľstvom HarperCollins. Je však známe, že Blair si počas rokov vo funkcii predsedu vlády denník neviedol. Ďalším zdrojom príjmov by pre Blaira mohlo byť usporadúvanie prednáškových turné v USA, na ktorých podľa denníka Washington Post zarobil Bill Clinton za posledných šesť rokov okolo 40 miliónov dolárov.

Začal sa boj o lídra

Štvrtkovým oznámením o rezignácii z postu lídra vládnych labouristov spustil Tony Blair boj o tento lukratívny post medzi členmi svojej strany. Očakáva sa, že Blairovým nástupcom v čele strany a následne aj vo funkcii predsedu vlády, sa 27. júna stane súčasný minister financií Gordon Brown.

V Británii sa šéfom kabinetu stáva líder najsilnejšej parlamentnej strany a pokiaľ sa rozhodne odstúpiť, netreba vypisovať predčasné parlamentné voľby. V nedeľu sa zídu členovia Národného výkonného výboru (NEC), aby stanovili časový plán predvolebnej kampane. Informovala o tom Labouristická strana po tom, čo Blair a jeho vicepremiér John Prescott vo štvrtok oznámili úmysel rezignovať.

V stanovách strany sa píše, že každý potenciálny kandidát musí získať podpisy aspoň 44 (12,5%) z celkového počtu 353 poslancov dolnej komory britského parlamentu za Labouristickú stranu. Po uzávierke nominácií sa v celej krajine uskutočnia volebné stretnutia, na ktorých si kandidáti uplatnia nárok na post. Zúčastnia sa na nich všetci "právoplatne nominovaní kandidáti". Zatiaľ sa ako najpravdepodobnejší víťaz javí Brown, ale potenciálne silnými by v prípade kandidatúry boli aj minister životného prostredia David Milliband a minister vnútra John Reid.

Hlasovanie o lídrovi sa začne po ukončení kampane. Blair zostane na svojom poste, až pokiaľ nebude zvolený jeho nástupca. Hlasovať môžu aj členovia spriatelených organizácií, akými sú napríklad odbory alebo socialistické spoločnosti. Labouristi mali k poslednému decembru 2005 podľa výročnej správy NEC 198 026 individuálnych členov. Víťazom sa stane ten kandidát, ktorý získa viac ako 50 percent hlasov volebného kolégia, ktoré je rozdelené na tri časti medzi členov Labouristickej strany, poslancov (britského parlamentu a europarlamentu) a spriatelené organizácie. Časový rozvrh volieb zverejnia po nedeľňajšom stretnutí NEC, ale celý proces zaberie asi sedem týždňov.

Reakcie na oznámenie Tonyho Blaira o rezignácii čítajte tu.

aktualizované o 18.27


Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 2. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 3. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 7. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 9. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 10. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 1. Nadácia Orange ocenila Detský čin roka
 2. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 3. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 4. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 5. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 6. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 7. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 8. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 9. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 10. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 16 273
 2. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 15 970
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 15 212
 4. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 11 335
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 8 132
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 753
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 440
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 6 230
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke? 3 475
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 3 147

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Za projekt opravy, ktorý sa nikdy nevyužil, ministerstvo zaplatilo takmer 175-tisíc eur.

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o amnestiách má Ústavný súd posledné dni.

KOMENTÁRE

Kaliňák je Ficov Lexa

Minister vnútra vyrástol na symbol zrastenia politickej a ekonomickej moci.

DOMOV

Koalícia chce odstrániť šéfa Ústavu pamäti národa. Skúsila to potichúčky

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.

Neprehliadnite tiež

USA môžu rozšíriť zákaz laptopov na všetky lety, tvrdí Trumpov minister

Dodal, že teroristické útoky na palubách lietadiel sú skutočnou hrozbou.

Protivládne protesty vo Venezuele si vyžiadali ďalšie obete

Venezuela v súčasnosti čelí najhoršej ekonomickej kríze vo svojej histórii.

Austrália vyšle do Afganistanu ďalších tridsať vojakov na výcvikovú misiu

O zvýšenie počtu inštruktorov požiadalo NATO a podporujú ho Spojené štáty.