Domnieva sa to popredný nemecký archeológ a šéf Inštitútu pre archeologické vedy univerzity vo Frankfurte Hans-Markus von Kaenel. "Nikdy predtým neboli archeologické miesta vykrádané v takom rozsahu, ako v súčasnosti," povedal. Ako dôvody nárastu takýchto lúpeží menoval globalizáciu, technické pokroky a celosvetovú situáciu.
Vďaka internetu, ako ďalej uviedol frankfurtský profesor, existuje v súčasnosti dobre organizovaný globálny trh s vykopávkami. Za pomoci technicky vyspelých detektorov môžu vykrádači systematicky pracovať - nachádzať pamiatky v zemi bez toho, aby vykopávali v zemi jamy, čím by sa stali podozrivými. Ďalším faktorom je politická destabilizácia regiónu.
Za najhoršiu označil von Kaenel situáciu v povojnovom Iraku. "Od rozpadu štátnych štruktúr nabralo vykrádanie nálezísk príšerné rozmery," objasnil. Vykrádanie majú na svedomí dobre organizované bandy, ktoré sú dokonca aj ozbrojené a "pracujú" za bieleho dňa. Dramatická je podľa neho situácia aj v Bulharsku, Srbsku a na Ukrajine.
Vykrádači sa podľa neho zameriavajú len na vykopávky či predmety, ktoré môžu ľahko predať. Keramické a iné predmety, ktoré nemajú na čiernom trhu veľkú cenu, jednoducho rozbijú na mieste nálezu. Prirodzene, cennejšie nálezy vôbec nevidia profesionálni archeológovia, pretože skončia v súkromných zbierkach.