Paríž 9. apríla (TASR) - Jazda na kolieskových korčuliach je niekedy riziková zábava. Anketa v siedmich mimoparížskych nemocniciach ukázala, že za uplynulé tri roky sa pri tomto druhu športovania zranilo a na pohotovosti muselo dať ošetriť 2075 korčuliarov. Najčastejšie sa poranení korčuliari prišli dať ošetriť v nedeľu. Dve tretiny zranení utrpeli mladiství do 15 rokov a najčastejšie mali poškodené zápästie, informuje v dnešnom čísle denník Le Figaro.
Korčuľovanie na kolieskových korčuliach sa stalo problémom verejného zdravotníctva už v roku 1998. Vo Francúzsku sa tejto zábave venujú v súčasnosti štyri milióny ľudí. Čoraz častejšie prichádzajú na pohotovostné oddelenia poranení korčuliari, najmä v Paríži, konštatuje denník. Z výsledkov zatiaľ najkompletnejšej štúdie na túto tému, ktorú vypracovali špecialisti Ústavu zdravotníckeho dozoru v spolupráci s mimoparížskymi nemocnicami, vyplýva, že za tri roky sa zranilo 2075 ľudí.
Korčuľovanie je nebezpečnou zábavou pre začiatočníkov, ktorí ešte nevedia zvládnuť rýchlosť na korčuliach a nevedia zmeniť smer jazdy. Podľa štúdie najpostihnutejšou vekovou skupinou sú 10-14- roční, pretože deti v tejto vekovej skupine najviac riskujú.
Väčšina úrazov vzniká následkom pádu (91 percent), najmä vo vekovej hranici 10-14 ročných (93,8 percenta) - medzi dievčatami ako aj chlapcami. Začiatočníci nevedia padať, uviedla pre Le Figaro Adeline Lemenová z jednej z mála škôl pre korčuliarov na kolieskových korčuliach.
Najčastejšie poranené sú horné končatiny - dve tretiny všetkých registrovaných úrazov. Z horných končatín je to zápästie. Ďalším citlivým miestom je koleno, lakeť a lebka. Vysoké percento (34,3 percenta) predstavujú zlomeniny, ktorých počet sa zvyšuje medzi korčuliarmi nad 35 rokov. Tí si už často myslia, že vedia dobre korčuľovať, jazdia rýchlo, viac riskujú a nenosia ochranné prostriedky.
Už v prvej štúdii na túto tému v roku 1997 André Lespine z lyonskej nemocnice konštatoval, že 65 percent korčuliarov bez ohľadu na vekovú kategóriu nepoužíva ochranné prostriedky: na kolená, lakte, zápästia a ani prilby. V súčasnosti neexistujú normy, ktorými by sa zaisťovala bezpečnosť vybavenia korčuliarov. Odborníci odporúčajú aspoň používanie prilby na ochranu hlavy, uzatvára Le Figaro.