SME

ODS chce Klausa za prezidenta až do roku 2013

Praha 9. mája (TASR) Najsilnejšia česká politická strana, ODS premiéra Mirka Topolánka, dnes vyhlásila za svojho kandidáta na post hlavy štátu na roky ...

Praha 9. mája (TASR) Najsilnejšia česká politická strana, ODS premiéra Mirka Topolánka, dnes vyhlásila za svojho kandidáta na post hlavy štátu na roky 2008-2013 úradujúceho prezidenta Václava Klausa. Zakladateľ Občianskej demokratickej strany (ODS), bývalý premiér a predseda Poslaneckej snemovne a už vyše štyroch rokov prezident Česka - dnes získal jednohlasnú podporu všetkých poslancov a senátorov zvolených za túto stranu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Václava Klausa sme nominovali jednohlasne, teraz začneme rokovania s koaličnými partnermi, aby sa stal kandidátom celej vládnej koalície," informoval český podpredseda ODS Ivan Langer. Voľba nového prezidenta bude vo februári opäť v rukách poslancov a senátorov, pretože českí politici, napriek opakovaným sľubom voličom, systém voľby hlavy štátu doteraz nezmenili. Pohľad na rozloženie síl v oboch komorách parlamentu naznačuje, že podobne ako v roku 2003 nemusí byť voľba prezidenta hladkým procesom.

SkryťVypnúť reklamu

ODS má dohromady 122 poslancov a senátorov, ale potrebuje získať pre Klausa najmenej 141 hlasov. Chýbajúcich 19 hlasov môže byť iba od Strany zelených a od KDU-ČSL. A to môže byť problém: koaličným partnerom ODS nie je Klaus príliš po chuti. Zeleným vadí, že terajší prezident spochybňuje ekologické aktivity aj globálne otepľovanie obecne. Výhrady majú aj kresťanskí demokrati. O Klausovi hovoria ako o jednom z možných kandidátov.

S hlasmi opozície ODS rátať nemôže, socialisti aj komunisti totiž deklarovali, že Klausa nepodporia. Voľba je však tajná, a aj v roku 2003 získal Klaus najmenej jeden komunistický hlas.

O plánoch Klausa zotrvať na Pražskom hrade nie päť, ale desať rokov, sa špekulovalo už dávno. Oficiálnu kandidatúru Klaus oznámil 28. februára, keď sa naplnili štyri roky jeho päťročného mandátu. Vlani na konci leta a na začiatku jesene, keď sa v Česku po júnových voľbách nedarilo vytvoriť stabilnú vládu, Klaus odmietal kritiku, že jeho politické kroky a taktizovanie vychádzajú z plánu opäť kandidovať v roku 2008 a zaistiť si podporu ODS aj ČSSD. Prezident však vtedy tvrdil, že myšlienkou druhej kandidatúry sa ešte vôbec nezaoberá.

SkryťVypnúť reklamu

Oficiálne má zatiaľ Česko iba jedného kandidáta Václava Klausa. Špekuluje sa aj o Iných osobnostiach bývalom disidentovi a neskôr československom šéfovi diplomacie Jiřím Dienstbierovi, aj o terajšej najvyššej štátnej zástupkyni Renáte Veseckej. Žiadna politická strana ich ale zatiaľ nenominovala.

Ak by sa v Česku prezident volil priamo, Klaus by sa mohol vopred usmievať. Úradujúceho prezidenta totiž podporujú až tri štvrtiny voličov. Aj podľa analytikov platí, že voči Klausovi je možné mať mnoho oprávnených výhrad, ale reálneho protikandidáta vo svojej váhovej kategórii nemá.

(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) žab

Česká republika

Ilustračné foto.

V Česku je muža vydaný príkaz na nástup do väzenia.


TASR
Pavel Blažek.

Po bitcoinovej kauze odstúpil aj z kandidátky na parlamentné voľby.


TASR 1

Za posledných päť rokov dokúpilo zhruba 45 ton zlata.


TASR 10
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone
  2. Poškodené čelné sklo? Vieme ako si ho dáte do poriadku aj bez spoluúčasti
  3. Z ruky do úst: Viete, koľko rodín nemá žiadnu finančnú rezervu?
  4. Dubová alej prichádza s dostupnejším bývaním na predmestí
  5. Známy šéfkuchár radí: Takto budú bezlepkové pagáče dlhšie mäkké
  6. S. Moravčík: 30-dňová záruka vianočky? Ja by som ju nejedol
  7. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  1. Doma v záhrade je najčítanejší mesačník na Slovensku
  2. Známy šéfkuchár radí: Takto budú bezlepkové pagáče dlhšie mäkké
  3. Z ruky do úst: Viete, koľko rodín nemá žiadnu finančnú rezervu?
  4. S. Moravčík: 30-dňová záruka vianočky? Ja by som ju nejedol
  5. Dubová alej prichádza s dostupnejším bývaním na predmestí
  6. Poškodené čelné sklo? Vieme ako si ho dáte do poriadku
  7. Príbeh firmy, ktorá si získala celé Slovensko
  8. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 502
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 6 784
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 706
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 4 629
  5. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 594
  6. Plátené tašky a opakované použitie 4 199
  7. S. Moravčík: 30-dňová záruka vianočky? Ja by som ju nejedol 2 955
  8. Detox pre vaše auto. Prejaví sa v spotrebe aj vo výkone 2 365
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

V Česku je muža vydaný príkaz na nástup do väzenia.


TASR
Ruské korvety Aldar Cydenžapov a Rezkyj.

Rusko má po Číne a Spojených štátoch tretie najväčšie námorné sily na svete.


TASR 7

Explózia mohla nastať v dočasnom skladisku nevybuchnutých bômb.


TASR
Zákaz vstupu sa týka aj Afgancov.

Trump tvrdí, že chce chrániť krajinu pred teroristami zo zahraničia.


TASR 2
SkryťZatvoriť reklamu