Rím 8. mája (TASR) - Biopalivá typu etanolu môžu síce prispieť k redukcii globálneho otepľovania sa a poskytnúť pracovné príležitosti pre chudobné vidiecke obyvateľstvo, ale na druhej strane môžu spôsobiť aj vážne environmentálne problémy a zvýšiť ceny potravín. Vyplýva to z prvej obsiahlejšej správy OSN na tému bioenergie, ktorú dnes zverejnili v Ríme.
Biopalivá vyrábané z kukurice, palmového oleja, cukrovej trstiny a iných poľnohospodárskych produktov, považujú mnohí experti za čistejšie a lacnejšie prostriedky na uspokojenie energetických potrieb neustále rastúceho počtu obyvateľov našej planéty ako fosílne palivá, nepriaznivé z hľadiska emisie skleníkových plynov.
Lídri členských štátov EÚ sa dohodli, že do roku 2020 by aspoň 10 percent všetkých palív mali tvoriť biopalivá, medzi ktoré patrí napríklad etanol. Kongres USA pracuje v súčasnosti na návrhu, na základe ktorého by sa produkcia biopalív do roku 2022 mala zvýšiť až sedemnásobne.
Biopalivá sa v ostatnom čase pre chudobné štáty sveta stávajú čoraz atraktívnejším alternatívnym zdrojom energie v prvom rade preto, lebo ceny ropy v uplynulých rokoch vytrvalo stúpali a tento trend sa zrejme nezmení ani v budúcnosti.
2 ko žab