Brusel 8. mája (TASR) - Napriek znepokojivým signálom zo srbského parlamentu by mali srbské proeurópske a proreformné politické strany stále brať ohľad na želanie srbských voličov, ktorým je európska budúcnosť Srbska a mali by podľa toho konať. Uviedol to dnes komisár pre rozšírenie Olli Rehn v reakcii na najnovší vývoj v Srbsku po tom, ako sa v pondelok stal novým predsedom parlamentu líder ultranacionalistickej Srbskej radikálnej strany (SRS) Tomislav Nikolič.
Srbsko prechádza podľa Rehna zložitým obdobím a EK pozorne sleduje jeho vývoj. Ako uviedla Rehnova hovorkyňa, komisár je znepokojený neschopnosťou proreformných strán dohodnúť sa na novej vláde. Rýchle vytvorenie nového kabinetu je pritom veľmi dôležité, pretože ide o predpoklad pre obnovenie rokovaní o stabilizačnej a asociačnej dohode, ktoré EK prerušila v máji minulého roku vzhľadom na nedostatočnú spoluprácu Belehradu s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu v Haagu (ICTY).
Srbsko stojí podľa Rehna na dôležitej križovatke medzi návratom k svojej nacionalistickej minulosti a proeurópskou budúcnosťou. Voľba Nikoliča, ktorého strana bola spojencom bývalého prezidenta Slobodana Miloševiča, odzrkadľuje nárast srbského nacionalizmu v krajine.
Nádeje, že z januárových volieb, ktoré nepriniesli jasného víťaza, nakoniec vzíde prozápadná koalícia, sa prakticky rozplynuli cez víkend, keď sa líder konzervatívnej Demokratickej strany Srbska Vojislav Koštunica a šéf prozápadnej Demokratickej strany Boris Tadič vzájomne obvinili zo zodpovednosti za to, že sa nepodarilo dosiahnuť dohodu o spoločnej vláde. Tretí partner do koalície, menšia liberálna strana G17 Plus vyhlásila, že v prípade zvolenia Nikoliča končí koaličné rokovania. Ak kabinet nevznikne do 14. mája, bude treba vypísať nové voľby, ktoré podľa očakávaní ešte viac posilnia radikálov - už teraz najsilnejšiu samostatnú stranu v 250-člennej Skupštine.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) žab