Praha 7. mája (TASR) Česká polícia ukončila v týchto dňoch vyšetrovanie korupčnej kauzy vicepremiéra Jiřího Čunka. Od dnešného dňa sa môže vicepremiér aj jeho advokát oboznamovať so spisom.
Ak nenavrhnú doplnenie spisu či vypočutie nových svedkov, polícia spis postúpi na budúci týždeň prokurátorovi. Ten by potom rozhodol, či pošle celý prípad na súd.
Čunek, člen vlády Mirka Topolánka a predseda KDU-ČSL, jednej z troch koaličných strán, sa dostal podľa kriminalistov do konfliktu so zákonom vo februári 2002, keď ako starosta juhomoravského mesta Vsetín údajne prijal úplatok 500.000 Kč od realitnej spoločnosti H and B Real. Úplatok mal súvisieť s predajom mestskej spoločnosti Vsetínske byty tejto realitke.
Vicepremiér Čunek je prvým členom vlády, ktorý čelí trestnému stíhaniu počas výkonu funkcie. Bývalý starosta Vsetína tvrdí, že je nevinný a že žiadny úplatok nevzal. Jeho materská KDU-ČSL sa za neho opakovane postavila, ale vo vládnej koalícii už celé mesiace panuje napätie.
Čunek už prišiel o senátorskú imunitu a prípadné obvinenie štátnym zástupcom by pozíciu vicepremiéra ešte viac zhoršilo v očiach spolustraníkov aj koaličných partnerov. Podľa podpredsedu koaličnej Strany zelených Ondřeja Lišku by obvinenie Čunka bolo "posledným klincom" do jeho politickej rakvy.
Premiér Topolánek opakovane vyzýval Čunka, aby rezignoval, a po očistení svojho mena sa do úradu vrátil, ale vicepremiér to vždy kategoricky odmietol. Toto prosté riešenie Čunek naposledy odmietol pred týždňom, keď vláda hodnotila 100 dní svojej činnosti.
Topolánek v súvislosti s napätím v koalícii pred časom nevylúčil, že by Čunka mohol odvolať aj sám, má však obavy o osud koalície.
Čunek je totiž predsedom KDU-ČSL a svoje odvolanie z vlády by údajne považoval za vypovedanie koaličnej dohody. Pád koalície by automaticky nemusel znamenať pád vlády, ale kabinet by bol paralyzovaný a Topolánkove reformné plány by sa rozplynuli.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) dem