Sarkozy vyhral, v mestách sa rozhoreli autá

Desiatky vozidiel podpálili výtržníci počas nočných protestov proti víťazstvu konzervatívca vo francúzskych voľbách.

(Zdroj: REUTERS)

Desiatky vozidiel a odpadkových košov podpálili výtržníci počas nočných protestov proti víťazstvu konzervatívca Nicolasa Sarkozyho (profil) v prezidentských voľbách.

Vo francúzskej metropole horeli v noci stovky áut a stovky ľudí polícia zatkla po výtržnostiach, ktoré sprevádzali víťazstvo Nicolasa Sarkozyho vo finálnom kole prezidentských volieb. V pondelok o tom informovala polícia. Hovorca polície uviedol, že násilie a výtržnosti, ktorých sa niektorí obávali, sa aj napriek istým problémom do veľkej miery podarilo odvrátiť.

V nasledujúcich hodinách po ohlásení víťazstva bývalého ministra vnútra Sarkozyho zhorelo 367 áut na predmestiach, ktoré obývajú najmä prisťahovalci. "Druhé kolo prezidentských volieb nevyústilo v násilie veľkého rozsahu v (citlivých) oblastiach a iba málo skupiniek, tu a tam, podpaľovalo odpadkové koše a autá," povedal hovorca polície. Neúspešná kandidátka socialistov Ségolene Royalová ešte pred konaním nedeľňajších volieb upozornila na možnosť vypuknutia nepokojov a násilností podobných tým, ktoré na tri týždne zachvátili Paríž na jeseň 2005.

Polícia v noci zatkla spolu 270 ľudí vrátane 88 na predmestiach Paríža. V hlavnom meste pôsobili tisíce policajtov, ktorých úlohou bolo odvrátiť možné nepokoje na parížskych predmestiach, kde je Sarkozy nenávidenou postavou pre tvrdý postoj v otázkach imigrácie. Násilnosti vypukli v mestách Lyon, Nantes, Paríž, Toulouse a Renne, v ktorých pôsobia extrémne ľavicové skupiny, anarchisti a apolitické gangy. V zrážkach s políciou sa zranilo 28 ľudí a dvaja predstavitelia polície. Na parížskom námestí Place de la Concorde, kde Sarkozy predstúpil pred dav svojich stúpencov s víťazným prejavom, vypukli búrlivé oslavy.


Celkovo získal Sarkozy 53,06 a Royalová 46,94 percent hlasov

Víťazom francúzskych prezidentských volieb sa stal konzervatívny kandidát Nicolas Sarkozy (52), získal 53,06 a jeho socialistická súperka Ségoléne Royalová 46,94 percent hlasov. Vyplýva to z údajov francúzskeho ministerstva vnútra po sčítaní všetkých hlasov.

Volebná účasť dosiahla 83,97 percent zo 44.472,198 registrovaných voličov. Platná účasť dosiahla 80,44 percent a k urnám sa nedostavilo 16,03 percent voličov.

Kandidátka francúzskych socialistov Ségolene Royalová v nedeľu krátko po oznámení prvých odhadov volebných výsledkov priznala porážku v súboji o post francúzskeho prezidenta. "Budúcemu prezidentovi republiky želám to najlepšie pri plnení jeho misie v službe celému francúzskemu ľudu," povedala novinárom bez toho, že by spomenula Sarkozyho meno.

"Z celého srdca ďakujem takmer 17 miliónom voličov, ktorí mi vyjadrili dôveru a cítim ich sklamanie," dodala. "Vložila som do toho všetko a budem pokračovať. Niečo narástlo a nezastaví sa to," uviedla.

Royalová vyzvala svojich stúpencov, aby pokračovali v mobilizácii. "Musíme pokračovať v obnove ľavice,“ vyhlásila v narážke na júnové parlamentné voľby. Bývalý socialistický minister financií Dominique Strauss-Kahn označil krátko po oznámení odhadov výsledkov porážku ľavice za veľmi vážnu a vyzval socialistov na modernizáciu.

Program a predvolebné prísľuby

Bývalý minister vnútra a budúci prezident zastáva tvrdý postoj k nelegálnej imigrácii, je proamerický a v ekonomickej oblasti podporuje kombináciu štátnej regulácie a voľného trhu.

ZAHRANIČNÁ POLITIKA

EURÓPSKA ÚNIA

 • pozastavenie rozširovania EÚ po prijatí Rumunska a Bulharska, strategické partnerstvo - nie plné členstvo - pre Turecko
 • vyriešenie patovej situácie okolo ústavnej zmluvy EÚ do roku 2009; zjednodušená zmluva, ktorá predĺži obdobie rotujúceho predsedníctva, vytvorí post ministra zahraničných vecí EÚ, rozšíri kvalifikované hlasovanie na oblasť súdnictva a imigrácie, zvýši právomoci Európskeho parlamentu, dá občanom právo navrhovať opatrenia Európskej komisie
 • ministri financií by mali tlačiť na Európsku centrálnu banku, aby oslabila euro; ECB by sa mala snažiť o hospodársky rast a tvorbu pracovných miest, zmena jej štatútu v tomto smere je však nerealistická

IRÁN

 • je neprijateľné, aby Irán získal atómovú bombu, Sarkozy podporuje prísnejšie sankcie voči Teheránu, ak bude odmietať splniť požiadavky Bezpečnostnej rady OSN.

USA

 • Sarkozy chce "hlboké, úprimné, pevné" priateľstvo s Washingtonom, Spojené štáty však podľa neho musia byť ochotné akceptovať kritiku, ako aj urobiť viac proti globálnemu otepľovaniu

DOMÁCA POLITIKA

EKONOMIKA/ZAMESTNANOSŤ

 • oslobodiť od daní nadčasy, znížiť dane a sociálne odvody o štyri percentá a tým vrátiť Francúzom 68 miliárd eur, zakázať vysoké odstupné pre riadiacich pracovníkov
 • ponechať 35-hodinový pracovný týždeň a dôchodkový vek 60 rokov, to však treba vnímať ako minimum, nie maximum; ľudia by mali mať možnosť pracovať viac, ak chcú
 • znížiť počet pracovníkov verejného sektora, znížiť verejný dlh a obmedziť zvyšovanie verejných výdavkov

PRÁVO/IMIGRÁCIA

 • minimálne tresty pre recidivistov, prísnejšie tresty pre mladistvých
 • zníženie ilegálnej imigrácie, pokračovanie v selektívnej imigrácii uprednostňujúcej kvalifikovaných pracovníkov, vytvorenie ministerstva imigrácie a národnej identity

SOCIÁLNA POLITIKA

 • vytvorenie "občianskeho zväzku" homosexuálov, ktorý im dá rovnaké sociálne, daňové a dedičné práva ako majú manželské páry, neumožní však sobáše alebo adopciu
 • uzákonenie vynútiteľnosti práva na bývanie, poskytnutie prístrešia pre všetkých bezdomovcov do dvoch rokov

INŠTITUCIONÁLNE REFORMY

 • maximálne dve po sebe idúce funkčné obdobia pre prezidenta
 • zvýšiť schopnosť parlamentu meniť vládne návrhy zákonov
 • zoštíhliť vládu na 15 ministrov

ŠKOLSTVO

 • zvýšiť nezávislosť vzdelávacích inštitúcií
 • bezplatný vstup do všetkých štátnych múzeí

Taliban: Nová francúzska vláda musí stiahnuť vojská z Afganistanu

Nová francúzska vláda musí stiahnuť svoje jednotky z Afganistanu, uviedol Taliban v pondelok po francúzskych prezidentských voľbách a ponúkol posunúť termín, ktorým podmienil prepustenie francúzskeho rukojemníka.

Hovorca Talibanu uviedol, že hnutie je pripravené posunúť termín, do ktorého žiada splniť svoje podmienky, aby následne prepustil pracovníka humanitárnej organizácie Svet pre naše deti. "Žiadame novú francúzsku vládu, aby zabezpečila záujmy Francúzska a Afganistanu," povedal pre agentúru AFP Jusuf Ahmádí niekoľko hodín po víťazstve Nicolasa Sarkozyho v druhom kole prezidentských volieb. "Nemusí obetovať svoje národné záujmy pre záujmy a stratégiu Američanov. Nie je tiež spravodlivé, že francúzski a afganskí mladí ľudia zomierajú v boji." Ahmádí tiež povedal, že Francúzsko musí uviesť presný harmonogram odchodu francúzskych jednotiek z Afganistanu.

Taliban bol pri moci v Afganistane v rokoch 1996-2001, keď ho po septembrových útokoch na USA zvrhla koalícia medzinárodných jednotiek na čele so Spojenými štátmi.

Francúzsko čakajú výrazné reformy, tvrdia analytici

 Francúzsku ekonomiku čakajú po víťazstve kandidáta pravicovej Únie za ľudové hnutie (UMP) Nicolasa Sarkozyho v nedeľňajšom druhom kole prezidentských volieb výrazné reformy, a to najmä v oblasti ekonomiky, zhodujú sa analytici. Niektorí na rovinu tvrdia, že Francúzsko sa po týchto voľbách konečne "zmieri s ekonomickou realitou". Tento názor vyslovil napríklad Hall Gardner, profesor medzinárodných vzťahov z Americkej univerzity v Paríži.

"Ľudia videli, že ekonomika nefunguje. Dane boli tak vysoké, až to bolo absurdné, a Sarkozy si stanovil ich zníženie ako jednu zo svojich priorít," hovorí Gardner. "Toto nie je len výmena generácií vo vedení, toto je aj zmena celkovej politiky. Nicolas Sarkozy teraz má jasný mandát na uskutočnenie zmien," dopĺňa ho Dominique Moisi z Francúzskeho inštitútu medzinárodných vzťahov.

Viacerí analytici predpokladajú, že po Sarkozyho víťazstve v prezidentských voľbách bude nasledovať aj víťazstvo jeho UMP v parlamentných voľbách. Tie sa majú konať v júni. Podľa Jeana-Philippa Roya, politológa z univerzity v meste Tours, má totiž Sarkozy "politický vietor v plachtách

Podľa Roya bude veľmi významným dôsledkom tohtoročných francúzskych prezidentských volieb zmenšenie vplyvu extrémne pravicového Národného frontu (FN) Jeana-Marieho Le Pena. "Celé ľavo-pravé rozdelenie sa v základoch otriaslo. Vplyv FN sa bude zmenšovať a Jean-Marie Le Pen odchádza zo scény - to automaticky znamená veľký nárast voličov pre Sarkozyho," hovorí politológ.

Média o prezidentských voľbách

Francúzske média sa v pondelňajších vydaniach venujú víťazstvu Nicolasa Sarkozyho v prezidentských voľbách, zatiaľ čo čerstvo zvolený prezident odcestoval na niekoľko dní na neznáme miesto, aby sa, podľa vlastných slov, „pripravil na novú funkciu".

"Sarkozy prezidentom: Veľká väčšina za hlbokú reformu krajiny," uviedol ekonomický denník Les Echos, ktorý čitateľom pripomenul Sarkozyho prísľuby znižovania nezamestnanosti, zmien v pracovnom práve a stimulácie rastu v druhom najväčšom hospodárstve eurozóny.

Ekonomický denník La Tribune píše, že „Sarkozy má teraz legitimitu, aby začal pracovať.“

Le Figaro je spokojné s pokračovaním pravicových prezidentov. "Je to koniec alternácie, ktorá príliš často chcela rozbiť to, čo urobila predchádzajúca garnitúra.“

Kresťanský La Croix vyzval nového prezidenta „aby zjednotil Francúzsko a dodržal sľuby.“

Ľavicový liberálny parížsky denník Libération dnes komentuje víťazstvo konzervatívca Nicolasa Sarkozyho v nedeľnom druhom kole prezidentských volieb z pohľadu porazenej ľavice.

"Nicolas Sarkozy je legitímny prezident, ktorý bol zvolený bez rozpakov a bez zaváhania," píše periodikum. Zvyšok Francúzska bude hľadať vyrovnanie v parlamentných voľbách. "Dovtedy bude pozerať na svoju porážku so stiesnenými srdcami a napriek všetkému bude naďalej veriť," komentuje ďalej Libération.

Podľa denníka práve porážka by mala prebudiť sily modernizácie a kreativity, ktoré sa musia spojiť s realizmom. "Vyhrali hodnoty zápolenia a hodnoty solidarity a spravodlivosti zostávajú. Na tomto základe sa dá stavať," dodáva okrem iného Libération.


Stúpenci víťaza francúzskych prezidentských volieb Nicolasa Sarkozyho predvádzajú svoje pozadia, na ktorých majú napísané meno porazenej súperky Ségolene Royalovej. TASR/AFP

Francúzske denníky tiež pripomenuli trpkú porážku Royalovej a rozpory v jej Socialistickej strane. "Tretia (porážka) po sebe v prezidentských voľbách," napísal komunistický denník L'Humanite. "Ľavica, celá ľavica, musí analyzovať príčiny tohto neúspechu."

Aj keď konzervatívec Nicolas Sarkozy bol v nedeľných francúzskych prezidentských voľbách lepším len kvôli nedostatku lepšieho kandidáta, zvíťazil spravodlivo. Komentuje nedeľňajšie druhé kolo volieb dnešné vydanie poľského konzervatívneho denníka Rzeczpospolita. Väčšina voličov pokladala jeho program na obnovu štátu za správny. Francúzi nechceli, aby sa socialistka Ségoléne Royalová "materinsky starala o krajinu".

"Kandidátka Royalová zišla z cesty ľavicovej jednoty smerom doprava. Taktická zmena je pochopiteľná, ale Royalová urobila aj veľké a závažné chyby, "domnieva sa ďalej vo svojom komentári poľský denník. "Jej strach z porážky je pochopiteľný, ale nie je akceptovateľné, ako túto svoju obavu nechala pocítiť. Vydieranie s nepokojmi v predmestských prisťahovaleckých štvrtiach v prípade volebného víťazstva protivníka je jeden škandál," uzatvára Rzeczpospolita.

Médiá vyzdvihujú maďarský pôvod Sarkozyho

Maďarské denníky v pondelok vyzdvihujú maďarský pôvod novozvoleného francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, syna maďarského emigranta. "Na nasledujúcich päť rokov sa do Elyzejského paláca presťahuje 52-ročný Nicolas Sarkozy, ktorého pôvod je maďarský," napísal najväčší stredoľavicový maďarský denník Népszabadság na titulnej strane. "Prečo Francúzi volili syna maďarského emigranta s ťažko vysloviteľným priezviskom? ... Pretože, ak má niekto návod na liečenie, stane sa z neho doktor. A on je teraz najlepší doktor pre Francúzsko," píše denník vo svojom úvodníku.

Pravicový opozičný denník Magyar Nemzet v úvodníku píše, že syn maďarského emigranta "vystupoval dve priečny na rebríku naraz, kým dosiahol vrchol Elyzejského paláca, kde mu odteraz bude salutovať stráž."

"Tento mladý muž nebol dieťaťom francúzskej buržoázie či aristokracie... Zatiaľ, čo iní snívali o budúcnosti hasiča, vojaka či pastiera, on sníval, že sa jedného dňa stane prezidentom Francúzska," napísal Magyar Nemzet.

Ľavicový denník Népszava uvádza na titulnej strane, že otec novozvoleného francúzskeho prezidenta sa narodil v Budapešti v roku 1928 ako Pal Sarkozy Bocsai Nagy a Maďarsko opustil v roku 1944.

Sarkozy: Budem prezidentom všetkých Francúzov

Nicolas Sarkozy v nedeľu vyhlásil, že chce byť prezidentom všetkých obyvateľov krajiny.

"Všetkým Francúzom, ktorí za mňa nehlasovali, chcem povedať, že mimo politických bitiek, mimo názorových rozdielov, pre mňa existuje len jedno Francúzsko. Chcem im povedať, že budem prezidentom všetkých Francúzov," povedal pred svojimi stúpencami v Paríži.

Sarkozy prisľúbil, že bude oddaný veci Európy a dodal, že Spojené štáty môžu rátať s priateľstvom a podporou Francúzska. Zároveň USA vyzval, aby sa postavili na čelo boja proti klimatickým zmenám. "Našim európskym partnerom, s ktorými je náš osud veľmi previazaný, chcem odkázať, že Európanom som celý život. Dnes večer sa Francúzsko vrátilo do Európy... Nastal čas, aby som vrátil Francúzsku, čo ono dalo mne. Dnes spolu píšeme novú kapitolu dejín. Som si istý, že to bude významná a krásna kapitola," povedal.

Sarkozy vyjadril úctu aj svojej protikandidátke: "Mám úctu k jej ideám, ktoré zdieľalo také množstvo Francúzov. Vysloviť uznanie pani Royalovej znamená vysloviť uznanie miliónom ľudí, ktorí za ňu hlasovali," povedal Sarkozy.

Dzurinda: Sarkozy môže byť prínosom pre celú EÚ

Zvolenie Nicolasa Sarkozyho za francúzskeho prezidenta môže byť prínosom nielen pre Francúzsko, ale aj pre celú Európsku úniu. Sarkozy má totiž vo viacerých otázkach, ktorých riešenie Európu čaká, "jasné a perspektívne postoje". V nedeľu večer po zverejnení prvých odhadov volebných výsledkov to pre agentúru SITA povedal predseda SDKÚ-DS a bývalý slovenský premiér Mikuláš Dzurinda.

Podľa Dzurindu zvolenie Sarkozyho za francúzskeho prezidenta znamená, že "nielen Francúzsko, ale aj EÚ má šancu na potrebné výraznejšie reformy". Rovnako ako Sarkozy si myslí, že EÚ potrebuje "prísnejšie pravidlá na reguláciu migrácie, najmä v súvislosti s potrebou účinného zápasu proti terorizmu, viac bezpečnosti a pevné spojenectvo so Spojenými štátmi".

USA sa o voľby príliš nezaujímali

Americký prezident George Bush v nedeľu zablahoželal Nicolasovi Sarkozymu k zvoleniu do funkcie francúzskeho prezidenta.

"Spojené štáty a Francúzsko sú historickí spojenci a partneri. Prezident Bush sa teší na spoluprácu s novozvoleným prezidentom Sarkozym a na pokračovanie nášho tesného spojenectva," prerozprával obsah telefonického rozhovoru medzi Bushom a Sarkozym hovorca Bieleho domu Gordon Johndroe.

Americké médiá však podľa agentúry AFP výsledky volieb vo Francúzsku príliš nezaujali, hlavné televízne kanály ani neprerušili vysielané programy, aby oznámili víťaza. CNN opakovala reportáž o teroristickej hrozbe USA a ABC vysielala basketbalový zápas. Fox News oznámila výsledok volieb bez komentára. Taktiež americké veľvyslanectvo dalo agentúre AFP najavo, že reakcia nebude k dispozícii skôr, než v pondelok.

Nemecký prezident Horst Köhler a kancelárka Angela Merkelová zablahoželali Sarkozymu medzi prvými. Aj s novým francúzskym najvyšším predstaviteľom „bude osvedčené nemecko-francúzske priateľstvo naďalej základom pre budovanie trvalého mieru, demokracie a blahobytu v Európe," povedala v telefonáte Merkelová.

Krátko po zverejnení predbežných výsledkov novozvolenému francúzskemu prezidentovi zatelefonoval aj britský premiér Tony Blair. Informoval o tom jeho hovorca, bližšie k obsahu rozhovoru sa však nevyjadril. Blair by mal každým dňom po desaťročí strávenom na čele krajiny oznámiť svoju rezignáciu.

Alžírsky prezident Abdal Azíz Buteflika ocenil v blahoprianí Sarkozyho ako „muža činu" a vyjadril ochotu spolupracovať s ním na posilnení bilaterálnych vzťahov „založených na dlhých spoločných dejinách, ktoré zanechali v oboch našich národoch hlboké stopy".

Hovorca izraelskej vlády Avi Panzer vyjadril presvedčenie, že Sarkozy „povedie vyváženejšiu politiku svojej krajiny voči Blízkemu východu". Je to priateľ Izraela," zdôraznil.

Podľa Panzera „Francúzi hlasovali za zmenu". Sarkozy podľa neho nie je extrémista, ale „predstaviteľ umiernenej pravice, ktorý bude pokračovať v pozitívnej politike Jacquesa Chiraca voči francúzskej židovskej komunite".

Novozvolenému francúzskemu prezidentovi okrem iných gratulovali aj premiéri Talianska, Španielska a Belgicka - Romano Prodi, José Luis Rodriguez Zapatero a Guy Verhofstadt.

Barroso je presvedčený, že Sarkozy pomôže EÚ

Predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso dnes vyjadril presvedčenie, že víťaz francúzskych prezidentských volieb pomôže nájsť rýchle riešenie zablokovanej inštitucionálnej reformy EÚ.

Barroso vo vyhlásení Sarkozymu zagratuloval a výsledok volieb označil za víťazstvo pre integráciu EÚ, ktorú otvorene podporoval Sarkozy, ako aj jeho socialistická rivalka Ségoléne Royalová.

"Nicolasa Sarkozyho poznám dobre a poznám jeho odhodlanie zaistiť, že Francúzsko naplno zaujme svoje miesto na európskej scéne," uviedol šéf exekutívy EÚ. "Som maximálne presvedčený, že Nicolas Sarkozy ... bude hnacou silou pri riešení inštitucionálnej otázky a pri konsolidácii politickej Európy," uviedol Barroso.

EÚ politicky stagnuje od polovice roku 2005, keď francúzski a holandskí voliči v referendách odmietli európsku ústavu. Charta mala dať bloku silnejšie vedenie a zjednodušiť systém hlasovania po rozšírení únie na východ.

Sarkozy vyhlásil, že s cieľom zachrániť hlavné reformy zakotvené v euroústave podporí, aby sa zredukovaná zmluva ratifikovala vo francúzskom parlamente a neschvaľovala referendom. Tiež však povedal, že EÚ bude musieť brať do úvahy tých, ktorí potrebujú ochranu, čím naznačil možné trenice s Bruselom kvôli hospodárskemu nacionalizmu.

Podľa Barrosa nemôže existovať silná Európa bez európskeho Francúzska. "Preto sa teším, že budeme spolupracovať na posilnení EÚ v duchu otvorenosti, aby sa Európa neuzatvárala do seba, ale aby -podporená svojimi hodnotami a svojimi silnými stránkami - prekonala výzvy globalizácie," dodal.

aktualizované 13:03

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár
 3. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 5. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 6. Žilina Voce Magna 2017 – Medzinárodná súťaž zborového umenia
 7. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 8. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 9. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 10. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 1. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 2. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 3. Príďte na Deň otvorených dverí v Novom Ružinove
 4. Študenti sa rozhodli zmeniť svoju školu
 5. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 7. Samsung Galaxy Note8 umožňuje tvoriť veľké veci
 8. IMMOFINANZ spúšťa medzinárodnú reklamnú kampaň retailovej značky
 9. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 10. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 1. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 8 732
 2. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 8 685
 3. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 2 221
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 827
 5. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 1 814
 6. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 795
 7. Päť mýtov, ktoré ste počuli. A možno aj uverili 1 776
 8. Všetko, čo by ste mali vedieť o umelom oplodnení 985
 9. Ušetrite až 60 % nákladov na elektrinu využitím slnečnej energie 970
 10. Obchodné centrum Galéria Shopping Košice 684

Téma: Voľby v Nemecku


Článok je zaradený aj do ďalších tém Parlamentné voľby v Česku 2017, Voľby

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma Transprojekt má stanicu v nájme na 50 rokov.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.

Neprehliadnite tiež

Svet

Pri výbuchu v továrni na výrobu cementu zahynulo päť ľudí

Osem ľudí pri explózii utrpelo zranenia.

Svet

Ruský vrtuľník počas cvičenia Západ 2017 omylom pálil po divákoch

Na zverejnenom videu vidieť, ako dva vrtuľníky preleteli nízko nad zemou a jeden z nich vystrelil raketu, ktorá explodovala neďaleko diváka.

Svet

V Moskve odhalili pamätník Michailovi Kalašnikovovi

Pamätník zobrazuje Kalašnikova v nadživotnej veľkosti, ako drží v rukách legendárnu útočnú pušku.

Svet

Pri pobreží Belgicka objavili nemeckú ponorku z prvej svetovej vojny

Ponorka má nárazom poškodenú prednú časť, avšak zostala zatvorená a na jej palube sa stále nachádza 23 ľudí.