Edinburgh 5. mája (TASR) - Škótski politici sa po víťazstve Škótskej národnej strany (SNP) vo štvrtkových voľbách do škótskeho parlamentu pripravovali dnes na náročné rozhovory o vytvorení novej škótskej vlády.
Nacionalistická SNP získala vo štvrtkových voľbách 47 a Labouristická strana 46 kresiel v 129-člennom škótskom parlamente, čím sa ukončila 50-ročná prevaha labouristov v Škótsku. SNP dúfa, že jej víťazstvo je prvým krokom k ukončeniu 300-ročnej únie s Anglickom.
Myslím, že je tu nálada na zmenu, ktorá je evidentná z výsledkov volieb," vyhlásil predseda SNP Alex Salmond, keď s ďalšími poslancami SNP pózoval pre fotografov pred parlamentom v Edinburghu. SNP prisľúbila, že v roku 2010 uskutoční referendum o škótskej nezávislosti od Británie. Avšak na to, aby vytvorila väčšinovú vládu, bude musieť presvedčiť liberálnych demokratov, ktorí získali 16 kresiel a Stranu zelených, ktorá má dve kreslá, aby uzavreli koalíciu. Inak budú musieť vládnuť v menšine.
Avšak prísľub referenda môže spôsobiť ťažkosti v rokovaniach SNP o koalícii s liberálnymi demokratmi, ktorí sú zásadne proti referendu.
Ďalšou alternatívou je vláda zostavená z liberálnych demokratov a labouristov, ktorí získali 46 kresiel v parlamente, a sú zástancovia únie Škótska a Anglicka.
Salmond informoval, že už prebehli neformálne diskusie o koalícii, avšak zatiaľ neprebehli žiadne formálne rokovania.
Víťazstvom SNP pravdepodobne nie je veľmi nadšený britský minister financií Gordon Brown, 56-ročný Škót, ktorý by mal o dva mesiace nahradiť Blaira v premiérovskom kresle.
Víťazstvo SNP je studenou sprchou najmä pre labouristov, ktorí v roku 1998 zriadili v Edinburghu nezávislý parlament venujúci sa výlučne škótskym záležitostiam. Posiela tiež zástupcov do centrálnej britskej vlády v Londýne.
Podľa prieskumov verejnej mienky Škóti odmietajú nezávislosť. Svoj hlas však odovzdali SNP ako protest proti Labouristickej strane, ktorá stratila popularitu pre vojnu v Iraku a pre sériu politických škandálov. Víťazstvo SNP ukončilo 50-ročné labouristické vládnutie v Škótsku.