Belehrad 5. mája (TASR) - Stovky srbských veteránov balkánskych vojen z 90. rokov sa dnes zišli v meste Kruševac, aby založili dobrovoľnícku polovojenskú jednotku pre Kosovo. Bývalí bojovníci sľúbili, že sa chopia zbraní, ak medzinárodné spoločenstvo provincii udelí nezávislosť. Polícia zadržala takmer 30 osôb.
Vytvorenie "Gardy svätého cára Lazara" oživuje spomienky na polovojenské bandy, ktoré sa v prvej polovici 90. rokov smutne preslávili počas vojen v Bosne a Chorvátsku.
Polícia v Kruševci, asi 150 kilometrov juhovýchodne od Belehradu, oznámila, že zatkla 27 osôb oblečených v tričkách so symbolmi zrušenej policajnej Jednotky špeciálnych operácií (JSO), ktorej bývalý veliteľ a viacerí členovia sú súdení za vraždu reformného premiéra Zorana Djindjiča z marca 2003. Niektorí prítomní mali na sebe tričká s podobizňou unikajúceho generála Ratka Mladiča, bývalého veliteľa bosnianskosrbských jednotiek, ktorého haagsky tribunál OSN obžaloval z genocídy v súvislosti so Srebrenickou masakrou z roku 1995.
Udalosť ilustruje nárast nacionalizmu v Srbsku v čase očakávaného odtrhnutia Kosova od Srbska, ako žiada tamojšia albánska väčšina a ako navrhol osobitný veľvyslanec OSN Martti Ahtisaari. Bezpečnostná rada OSN do konca mája začať rokovať o návrhu rezolúcie založenej na Ahtisaariho pláne.
V Srbsku medzičasom trvá patová situácia okolo vytvorenia novej prozápadnej vlády. Parlamentné voľby sa konali 21. januára, a keď kabinet nevznikne do 15. mája, podľa ústavy bude nutné hlasovanie opakovať. Politická kríza by mohla otvoriť cestu pre to, aby sa k moci vrátili nacionalisti verní bývalému prezidentovi Slobodanovi Miloševičovi. Takýto scenár by podkopal snahy Západu o nájdenie trvalého riešenia pre Kosovo a problematický región.
"Nikdy sa nevzdáme Kosova, sme pripravení bojovať," vyhlásil jeden z organizátorov, Andrej Milič, na zhromaždení pred srbským pravoslávnym kostolom. Milič vyzval na "nové srbské povstanie a na novú bitku za Kosovo". Ako dodal, jednotka bude k dispozícii srbským štátnym úradom v prípade, že sa Srbsko rozhodne viesť vojnu za Kosovo.
"Toto zhromaždenie je prvou strelou vypálenou proti tým, ktorí si myslia, že nám môžu vziať Kosovo," vyhlásil Milič.
Vytváranie polovojenských skupín je v Srbsku ilegálne. Zhromaždenie sledovalo pár policajtov, ktorí stáli mimo pozemku kostola. Avizované vytvorenie jednotky uplynulý týždeň kritizovali všetky hlavné politické strany v krajine.
Kosovo je oficiálne súčasťou Srbska, tamojší Albánci, ktorí tvoria 90 percent dvojmiliónovej populácie, žiadajú nezávislosť. Provincia je pod správou OSN od júna 1999, keď sa skončili nálety NAT0 na vtedajšiu Juhosláviu, ktorými aliancia zastavila dvojročný konflikt medzi kosovskoalbánskymi separatistami a jednotkami Belehradu.
USA a ich spojenci podporujú Ahtisaarih návrh, podľa ktorého by Kosovo dostalo nezávislosť, spočiatku pod medzinárodným dozorom. Rusko je však proti a naznačilo, že môže využiť právo veta a zabrániť prijatiu príslušnej rezolúcie BR OSN. Poprední predstavitelia USA vyhlásili, že Kosovo nezávislosť získa aj bez rezolúcie OSN.
Mnohí Srbi považujú Kosovo za kolísku svojej štátnosti. Belehrad Ahtisaariho plán rozhodne odmieta s tým, že jeho realizáciou by sa porušilo medzinárodné právo. Srbsko Kosovu ponúka veľmi širokú autonómiu garantovanú aj medzinárodným spoločenstvom.
Garda svätého cára Lazara má podľa organizátorov asi 5000 členov. Jednotka je pomenovaná po srbskom vládcovi zo 14. storočia, ktorý v roku 1389 zahynul v dôležitej v Bitke na Kosovom poli. Srbské poémy o Lazarovi hovoria ako o cárovi, v skutočnosti bol kniežaťom. Kosovská bitka viedla k porážke Srbska Osmanskou ríšou, Srbi si udalosť pripomínajú ako jednu z najdôležitejších vo svojej histórii.