Dnes to vyhlásil náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl Jurij Balujevskij.
"Myslím si, že rozmiestnenie americkej protiraketovej techniky v Európe vyvolá novú špirálu nekontrolovaných pretekov v zbrojení," napísal Balujevskij v článku pre dnešné vydanie denníka Rossijskaja gazeta. Generál zopakoval obavy Moskvy, že raketová obrana nie je v skutočnosti namierená proti prípadným budúcim hrozbám z krajín ako Irán a Severná Kórea, ale proti Rusku.
Balujevskij uviedol, že umiestnenie radaru v Česku a raketovej batérie v Poľsku predstavuje ohrozenie bezpečnostnej štruktúry v Európe.
Šéf generálneho štábu povedie tím ruských vyjednávačov na budúcom stretnutí Rady NATO-Rusko, ktoré sa uskutoční 10. mája v Bruseli.
Ruský vicepremiér a bývalý minister obrany Sergej Ivanov vo štvrtok oznámil, že jeho krajina až do odvolania nebude Západ informovať o presunoch svojich vojakov na ruskom území. Rozhodnutie vyplýva z aprílového oznámenia ruského prezidenta Vladimira Putina o odstúpení od Zmluvy o konvenčných silách v Európe (CFE). Putin krok zdôvodnil tým, že NATO dohodu neratifikovalo, ako aj plánmi USA na vybudovanie raketového dáždnika.
CFE podpísali v roku 1990 a upravili v roku 1999, aby dokument odzrkadľoval zmeny, ku ktorým došlo od rozpadu Sovietskeho zväzu. Dodatok Rusko zaväzuje stiahnuť svoje jednotky z bývalých sovietskych republík Moldavsko a Gruzínsko. Rusko doplnenú verziu ratifikovalo, USA a iné členské krajiny NATO to však odmietli urobiť, kým Moskva svojich vojakov úplne nestiahne.