Praha 4. mája (TASR) Poslanci českej sociálnej demokracie a KSČM dnes v Poslaneckej snemovni dokázali pretlačiť návrh ústavného zákona o referende do druhého čítania. Referendum by sa malo týkať zvažovanej výstavby americkej radarovej základne v Česku.
Koaliční stredopravicoví poslanci sa dnes pokúsili návrh zákona zamietnuť, ale chýbali im dva hlasy. Dôvodom bola absencia niekoľkých poslancov na hlasovaní, ako aj postoj poslanca KDU-ČSL Ludvíka Hovorku, ktorý sa pridal na stranu ľavice.
Napriek čiastkovému úspechu ČSSD a KSČM, je veľmi nepravdepodobné, že by ľavica dokázala zákon pretlačiť aj cez tretie čítanie. Nakoľko ide o ústavný zákon, za jeho schválenie by muselo hlasovať najmenej 120 z celkového počtu 200 poslancov. Ľavica má pritom iba 100 hlasov.
K návrhu ústavného zákona o referende o umiestnení prvkov zariadení protiraketovej obrany USA na území ČR ako znie oficiálny názov zákona, sa v marci vyjadrila česká vláda, pričom ho odmietla podporiť.
Kabinet v správe k svojmu zamietavému stanovisku k zákonu z dielne KSČM a ČSSD okrem faktických a technických chýb návrhu zdôrazňuje, že referendum by sa malo konať iba k otázkam zásadného politického významu. A americký radar, respektíve vojenská základňa v ČR, toto kritérium nespĺňajú. Druhým zásadným dôvodom, prečo vláda vraví referendu o radarovej základni svoje jednoznačné nie, je odbornosť problematiky a obava, že občania by nemohli o takejto technicky zložitej otázke rozhodnúť kvalifikovane.
Česko ani vyše 14 rokov od svojho vzniku nemá zákon o referende, aj keď v ústave sa všeľudové hlasovanie spomína. Topolánkova vláda označuje referendum za výnimočný inštitút priamej demokracie a jedným dychom dodáva, že si vznik jednorazového ani univerzálneho zákona o referende nepraje.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) ed