BRUSEL 4. mája (SITA/AP) - Bývalý estónsky premiér navrhol, aby Rusko a pobaltské krajiny spoločne preskúmali svoju spoločnú históriu od roku 1930, ktorá by ukázala, ako Estónsko, Litvu a Lotyšsko najskôr okupovalo nacistické Nemecko a potom Sovietsky zväz. V článku, ktorý uverejnil v piatok týždenník European Voice (EV) so sídlom v Bruseli, Mart Laar uviedol, že komisia historikov by mala pomôcť upokojiť nezhody, ktoré vznikli v súvislosti s odstránením sovietskeho pomníka z centra estónskeho hlavného mesta Tallinn.
Bronzovú sochu sovietskeho vojaka presunuli minulý týždeň z centra Tallinnu na vojenský cintorín na okraji mesta, čo vyvolalo násilné protesty predstaviteľov ruskej menšiny v Estónsku. Rusi považujú pamätník za pamiatku na tých, čo padli v boji proti nacistickému Nemecku, no pre mnohých Estóncov je pamätník symbolom sovietskej okupácie krajiny.
"Pamätník 'oslobodenia' Estónska sovietskou armádou v septembri 1944 bol jedným z najnenávidenejších monumentov v Estónsku do konca sovietskej okupácie Estónska o 50 rokov neskôr," povedal Laar pre EV a dodal, že v roku 1944 estónski vojaci vyhnali z krajiny vojská nacistického Nemecka a obnovili svoju národnú vládu. Červená armáda sa vrátila po odchode nacistov a vlajka, ktorú strhli sovietski vojaci z veže v centre mesta, nebol nacistický hákový kríž, ale modro-červeno-biela estónska trikolóra.
Po okupácii Nemecka a Sovietskeho zväzu pobaltské krajiny začiatkom deväťdesiatych rokov opätovne získali nezávislosť a v roku 2004 vstúpili do Európskej únie.