HAAG 2. mája (SITA/AFP) - Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu uverejnil v stredu dokumenty, na základe ktorých vydal 27. apríla prvé zatykače v prípade konfliktu v Dárfúre na bývalého ministra pre Dárfúr a súčasného štátneho tajomníka pre humanitárne záležitosti Ahmeda Harúna a hlavného lídra milícií džandžavíd Alího Kušajba. Obaja nesú "trestnú zodpovednosť" celkovo za 51 vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti ako vraždy, mučenie, hromadné znásilňovanie či nútené vysťahovanie počas útokov v západnom Dárfúre v rokoch 2003 a 2004.
Súd tak podporil prokurátorov, podľa ktorých Kušajb a Harún patria medzi najviac zodpovedných za zločiny v Dárfúre. Luis Moreno-Ocampo, jeden z prokurátorov, povedal, že "vyšetrovanie ukončili za veľmi zložitých okolností bez priamej účasti v Dárfúre a bez odhalenia identity ktoréhokoľvek zo svedkov, ktorých výpovede sú dôkazmi uznanými súdom". Moreno-Ocampo sa počas svojho 20-mesačného vyšetrovania sústredil na udalosti, ktoré sa mali odohrať v najkrvavejšom období v rokoch 2003 a 2004.
Arabská milícia džandžavíd, ozbrojovaná a podporovaná sudánskou vládou, je obvinená z najhoršieho násilia vrátane zločinov proti čiernemu obyvateľstvu po vypuknutí povstania proti Chartúmu. Moreno-Ocampo zdôraznil, že sudánska vláda má povinnosť rešpektovať zatykač medzinárodného súdu a musí teda zadržať oboch obžalovaných. Sudán trvá na tom, že ICC nemá nijakú právomoc súdiť údajné zločiny v Dárfúre. Preto Sudán v stredu odmietol prvé zatykače s odôvodnením, že rozhodnutie je v súlade s medzinárodným právom, pretože Sudán nie je signatárom dohody, ktorá takúto právomoc ICC zakladá. Bezpečnostná rada OSN tiež vyzvala Sudán na spoluprácu s ICC.
Sudcovia ICC mali možnosť vybrať si medzi vydaním súdneho predvolania alebo medzinárodným zatykačom. Ako uviedli, Harún je súčasťou "užšieho okruhu" sudánskej vlády a existuje podozrenie, že mohol mariť dôkazy: Jeho zadržanie je preto nevyhnuté.
Kušajb, známy aj ako Alí Muhammad Alí, jeden z kľúčových lídrov milícií džandžavíd , je v súčasnosti vo väzbe v Sudáne. Pokiaľ oboch obvinených vydajú ICC, sudcovia rozhodnú, či je dostatok dôkazov na začatie súdneho konania.
Konflikt v Dárfúre trvá už piaty rok a podľa OSN priniesol 200 tisíc obetí a o domov pripravil ďalšie takmer 2 milióny ľudí. Sudán, ktorý odmieta údaje OSN, tvrdí, že konflikt si vyžiadal 9000 obetí.