Washington 1. mája (TASR) - Korytnačí samec z ostrova Pinta na Galapágoch, známy pod prezývkou Osamelý George, možno predsa nie je posledným zástupcom svojho druhu.
Tím vedcov z University of Yale totiž objavil na susednom ostrove Isabela korytnačku, ktorej polovica génov sa zhoduje s Georgevými, uviedol časopis Current Biology. George by tak síce prišiel o titul najvzácnejší žijúci druh v Guinnessovej knihe rekordov, no možno by sa ho podarilo zachrániť pred vyhynutím.
Trojmetrový George, vážiaci 88 kilogramov, doteraz odolal všetkým pokusom spáriť ho so samicami príbuzných poddruhov. Na Galapágoch žilo pôvodne 14 druhov korytnačiek, ktoré pomohli Charlesovi Darwinovi vypracovať slávnu teóriu prirodzeného výberu. Z týchto 14 druhov medzičasom tri vyhynuli a Geochelone abingdoni, kam patrí aj George, by sa mohol stať štvrtým. Georgea objavili v roku 1971 ako prvého zástupcu druhu G. abingdoni od roku 1906.
Korytnačka z ostrova Isabela je zrejme krížencom prvej generácie Georgeových priamych predkov a domovského druhu. Vedci z Yale plánujú preskúmať gény všetkých 2000 korytnačiek žijúcich na Isabele, aby zistili, či sa tam nenachádza ešte bližší príbuzný Georgea. Táto práca by mala s 20-členným tímom trvať približne dva mesiace.