New York 1. mája (TASR) - Sloboda tlače sa v minulom roku vo viacerých krajinách zhoršila. Najviac znepokojujúce je zaobchádzanie s médiami v niektorých štátoch Ázie, Južnej Ameriky a v Rusku, konštatuje sa v najnovšej správe organizácie Freedom House (FH), ktorú zverejnili dnes.
Slovensko je v otázke postavenia tlače, resp. médií hodnotené ako "slobodné".
Ruská vláda sa pokúša vytlačiť nezávislé médiá na okraj spoločnosti. V Rusku dochádza aj k pokusom obmedziť prístup k internetu. "Po útokoch na médiá nevyhnutne nasledujú útoky na ďalšie demokratické inštitúcie," varovala riaditeľka FH Jennifer Windsorová pred blížiacim sa Svetovým dňom slobody tlače (3. mája).
Zlé pracovné podmienky z dôvodu zásahov štátu alebo zhoršenia bezpečnostnej situácie mali vlani aj novinári vo Venezuele, Argentíne a Brazílii. Vo Venezuele je tento vývoj rovnako znepokojujúci ako v Rusku, pretože zasahuje aj okolité štáty, varuje FH.
V prípade Číny, Vietnamu a Iránu upozornila organizácia na zatýkanie novinárov a používateľov internetu. Na príklad v Iráne zablokovali v decembri 2006 prístup na portál YouTube a anglickú verziu Wikipédie. V Thajsku, na Srí Lanke a vo Filipínach bola sloboda tlače obmedzovaná politickou nestabilitou, v Malajzii a Pakistane prísnymi kontrolami.
Tradične najhoršia situácia so slobodou tlače je v Severnej Kórei, v Mjanmarsku, Turkménsku, Lýbii a na Kube.
Dlhodobo problémovými oblasťami sú pásmo Gazy a Predjordánsko, kde novinárov obmedzujú izraelskí vojaci a ďalšie bezpečnostné zložky. V tomto regióne sú terčom streľby, fyzických útokov a väznenia.
Naopak, postavenie médií sa vlani zlepšilo v Nepále, Kambodži a Indonézii. Po odchode Silvia Berlusconiho z postu premiéra je možno považovať za krajinu so slobodnou tlačou aj Taliansko. Najlepšia situácia je vo Fínsku a na Islande.
Zo 195 hodnotených štátov má slobodné médiá podľa FH 74 (38 percent), v 58 (30 percent) sú slobodné čiastočne a v 63 (32 percent) nie sú slobodné vôbec. Prístup k objektívnym informáciám tak má len 18 percent obyvateľov zemegule. Z 12 nebaltických postsovietskych republík nemá slobodnú tlač desať.
Internet: http://freedomhouse.org/template.cfm?page=362
2 hy (Pokračovanie: FH o slobode tlače na Slovensku.)