Teherán 1. mája (TASR) - Irán nebude rokovať s USA, kým Washington neprestane so svojim "zlým prístupom". Dva dni pred tým, ako sa úhlavní nepriatelia majú zúčastniť na medzinárodnej konferencii venovanej Iraku, to vyhlásil hovorca iránskej vlády citovaný miestnymi médiami.
Americkí predstavitelia hovoria, že ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová je ochotná rokovať s Iránom na okraj stretnutia, ktoré sa 3. a 4. mája uskutoční v Egypte - ale len za podmienky, že takéto kontakty budú USA považovať za užitočné.
Na egyptskom stretnutí sa má zúčastniť aj šéf iránskej diplomacie Manúčehr Mottakí, zástupcovia ďalších krajín susediacich s Irakom, predstavitelia skupiny G8 priemyselne najvyspelejších štátov a EÚ. Na konferencii sa bude diskutovať o spôsoboch, ako zastaviť násilnosti v Iraku.
Washington obviňuje Teherán z destabilizácie Iraku, čo Irán popiera. Predmetom sporu medzi USA a Iránom je aj jadrový program Teheránu.
Podľa hovorcu iránskej vlády Gholamhussajna Elhama USA chcú s Iránom hovoriť kvôli svojim problémom v Iraku a po tom, čo si uvedomili, že Irán sa stáva čoraz silnejšou regionálnou mocnosťou.
"Američania vedia, že pred nimi stojí Irán ako reálna, schopná mocnosť, lebo Irán vstúpil na pole jadrovej technológie a má vôľu kráčať vpred," povedal Elham podľa agentúry ISNA.
"Preto sa usilujú o nejaké rokovania s Iránom. Prirodzene, kým Američania neprestanú so svojím arogantným, jednostranným a zlým prístupom, nebudeme s nimi rokovať," dodal.
USA prerušili diplomatické vzťahy s Iránom v roku 1980, po islamskej revolúcii a následnom zadržiavaní amerických rukojemníkov na svojej ambasáde v Teheráne.
Spojené štáty dali jasne najavo, že širšie rozhovory s Iránom nadviažu, ak Teherán zastaví obohacovanie uránu - najcitlivejšiu časť svojho jadrového programu. Obohacovaním možno získať palivo pre jadrové reaktory, ale aj materiál pre atómové bomby. Teherán tvrdí, že jeho jadrový program je výlučne mierový. Západ sa však obáva, že skutočným cieľom je získať atómovú zbraň a OSN už na Irán uvalila sankcie.