BAGDAD 1. mája (SITA/AP) - Americká vojenská prítomnosť v Iraku znamená pre Irán vážnu bezpečnostnú hrozbu. Tajomník iránskej Najvyššej rady pre národnú bezpečnosť Alí Laridžání to vyhlásil v nedeľu počas stretnutia s irackým premiérom Nurím al Málikím. O obsahu rozhovorov informoval v pondelok agentúru AP iracký predstaviteľ, ktorý si neželal byť menovaný. Podľa Laridžáního sa Irak, v ktorom pôsobí 140 tisíc amerických vojakov, fakticky stal súčasťou Ameriky.
"Irak je súčasťou amerického projektu ... americká prítomnosť v Iraku pre nás znamená vážne nebezpečenstvo. Irak je teraz súčasť tohto nebezpečenstva," vyhlásil vraj Laridžání, ktorý navštívil Irak ako najvyšší iránsky predstaviteľ od zvrhnutia Saddáma Husajna v roku 2003. Nurí al-Málikí mal Laridžáního ubezpečiť, že iracká vláda nikdy nedovolí, aby Spojené štáty zaútočili na Irán z irackého územia. Podľa Laridžáního však Teheránu nepostačuje záväzok irackej vlády a potrebuje garancie od Američanov.
"Ak Amerika poskytne garancie, potom budeme mať istotu a naša stratégia (vo vzťahu k Iraku) sa zmení," citoval Laridžáního iracký predstaviteľ.
Iracký premiér Núrí al-Málikí na nedeľnom stretnutí s tajomníkom iránskej Najvyššej rady pre národnú bezpečnosť Alím Laridžáním upozornil, že pretrvávajúce útoky v Iraku môžu ohroziť bezpečnosť aj v iných krajinách. Varovanie sa objavuje v čase, keď Spojené štáty obviňujú Teherán z podnecovania násilia v Iraku podporovaním šiitských milícií. Iracký premiér sa s vysokopostaveným iránskym predstaviteľom stretol v Bagdade v deň, keď Irán oznámil svoju účasť na regionálnej konferencii o irackej bezpečnosti. Cieľom konferencie, ktorá sa uskutoční 3. a 4. mája v egyptskom stredisku Šarm aš-Šajch, je spojiť susedné štáty vo veci stabilizácie Iraku.
Irán má významný vplyv medzi šiitskými stranami v Iraku, ktoré sú na čele irackej vlády. Údajne má kontakty aj na šiitské ozbrojené skupiny, čo je dôvod, prečo početní americkí politici a analytici vyzývajú Washington na zahrnutie Iránu do rozhovorov o zastavení násilia v Iraku. Krajiny susediace s Irakom, ako aj Egypt, Bahrajn a zástupcovia piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN - USA, Francúzska, Veľkej Británie, Číny a Ruska - súhlasili s účasťou na konferencii vo štvrtok a piatok budúci týždeň.