NEW YORK 30. apríla (SITA/AP) - Bývalý riaditeľ americkej spravodajskej služby CIA George Tenet, ktorému v pondelok vychádzajú knižné memoáre, spôsobil svojimi tvrdeniami obsiahnutými v publikácii rozruch ešte pred jej uvedením na trh. V knihe sa Tenet vyjadruje k začiatku vojny v Iraku, vyšetrovacím technikám v boji proti terorizmu a ďalším udalostiam a citlivým témam.
Americká ministerka zahraničia Condoleezza Riceová v nedeľu poprela Tenetove tvrdenie, že Bushova administratíva pred americkou inváziou do Iraku v marci 2003 nikdy neuskutočnila serióznu diskusiu o tom, či Irak predstavuje bezprostrednú hrozbu, alebo či by nebolo efektívnejšie sprísniť existujúce sankcie. "Prezident začal diskusiu o tom ako vystupňovať sankcie voči Iraku prakticky v ten deň, ako prevzal moc," uviedla Riceová. "Možno si pamätáte, ako na svojej prvej tlačovej konferencii vyhlásil, že zo sankcií sa stáva ementál." Podľa Riceovej, ktorá bola počas prvého funkčného obdobia Georgea Busha jeho poradkyňou pre národnú bezpečnosť, administratíva v tom čase zhodnotila sankcie, predložila otázku OSN a snažila sa posilniť bezletovú zónu v severnom Iraku, aby mala lepší dohľad nad silami irackého exdiktátora Saddáma Husajna. Podľa nemenovaného Tenetovho kolegu bývalý šéf CIA nehovoril o sprísňovaní sankcií, ale skôr o debate, či bude "múdre" ísť do vojny. Tento zdroj tvrdí, že takéto diskusie sa v prítomnosti Teneta, ani iných popredných predstaviteľov CIA nikdy neodohrali.
Tenet v knihe zdôrazňuje chyby, ktoré sa diali za jeho funkčného obdobia od júla 1997 do júla 2004, ako napríklad mimoriadne úsilie viceprezidenta Dicka Cheneyho a ďalších predstaviteľov o vytvorenie súvislosti medzi Irakom a al-Kájdou. Počas nedeľného interview pre reláciu "60 Minutes" na stanici CBS prevažne defenzívny Tenet tvrdil, že spravodajské informácie získané od podozrivých z terorizmu v tajnom zadržiavacom programe CIA a jeho "rozšírené vyšetrovacie techniky" sú hodnotnejšie ako iné informácie súvisiace s terorizmom získavané FBI či Národným bezpečnostným úradom (NSA). Viackrát poprel, že by podozriví boli vystavovaní mučeniu.