Viedeň 30. apríla (TASR) - Zmluva o nešírení jadrových zbraní (NPT) prechádza krízou dôvery, povedal dnes generálny tajomník OSN Pan Ki-mun. Svoje vyhlásenie adresoval zástupcom signatárskych krajín, ktorí sa zišli na rokovaniach vo Viedni s cieľom zabrániť rozpadu dohody.
"Dôkazov tejto krízy je veľa," spresnil Pan v posolstve, ktoré účastníkom stretnutia prečítali. Ako príklady uviedol pomalé odzbrojovanie, neplnenie NPT niektorými štátmi a skutočnosť, že niektoré hlavné jadrové mocnosti neratifikovali desať rokov starú zmluvu o zákaze jadrových skúšok.
Dva roky po tom, čo posledná hodnotiaca konferencia NPT skončila v patovej situácii kvôli nezhodám okolo agendy, 188 členských krajín za zišlo na zasadaní prípravného výboru, ktorý má otvoriť cestu pre ďalšiu plnohodnotnú konferenciu v roku 2010. Zasadanie potrvá do 11. mája.
Zmluva o nešírení jadrových zbraní zakazuje členským krajinám bez jadrových zbraní vo vytváraní týchto arzenálov po odklonení od mierového využívania jadrovej technológie. Dohoda tiež zaväzuje päť pôvodných jadrových mocností, aby postupne redukovali svoje arzenály a ostatným členským krajinám garantovali právo na rozvoj jadrovej energetiky pre mierové účely.
Zmluva sa však dostala do bezprecedentnej krízy po tom, čo ju Severná Kórea vypovedala a v októbri 2006 uskutočnila svoju prvú jadrovú skúšku.
Problémom sú aj snahy Iránu o obohacovanie uránu napriek rezolúciám Bezpečnostnej rady OSN. Medzinárodné spoločenstvo žiada Teherán, aby obohacovanie zastavil kvôli obavám, že skutočným cieľom je zostrojenie atómovej bomby. Irán tvrdí, že jeho ambície sú výlučne mierové a na rozvoj nukleárnej technológie má právo.
Bezjadrové krajiny majú tiež pocit, že jadrové krajiny obmedzujú ich prístup k atómovej energii, čo brzdí ich hospodársky rozvoj. Rovnako im vyčítajú, že prestali plniť svoje záväzky v oblasti jadrového odzbrojenia.
Účastníci konferencie prerokujú aj návrh na vytvorenie medzinárodnej banky jadrového paliva, ktorá by zaistila dodávky pre rozvojové krajiny bez toho, že by museli vlastniť technológiu, využiteľnú aj pre výrobu jadrových náloží. Túto myšlienku podporuje aj generálny tajomník Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Muhammad Baradej.