Brusel 30. apríla (TASR) - Európska komisia dnes opakovane varovala tureckú armádu, aby nezasahovala do prezidentských volieb. Reagovala tak na vyhlásenie prosekulárnych ozbrojených síl, ktoré uviedli, že sledujú s obavami prezidentské voľby v parlamente a sú pripravené do procesu otvorenejšie zasiahnuť.
Prvé bezvýsledné kolo prezidentských volieb rozdelilo sekularistov a vládu, ktorá má islamistické korene. Úradujúci minister zahraničných vecí Abdullah Gül nezískal v prvom kole dostatočnú podporu na to, aby sa mohol stať hlavou štátu. Za šéfa tureckej diplomacie, ktorý potreboval najmenej 367 hlasov, sa vyjadrilo len 357 členov zákonodarného zboru a tak by malo nasledovať druhé kolo.
Najsilnejšia opozičná politická formácia Turecka, Republikánska ľudová strana (CHP), však požiadala Ústavný súd Turecka o zrušenie hlasovania z dôvodu, že sa na ňom nezúčastnili potrebné dve tretiny poslancov. Ústavný súd oznámil, že sa k žiadosti opozície oficiálne vyjadrí ešte pred plánovaným druhým kolom hlasovania.
EK dnes zdôraznila, že ústavnému súdu treba umožniť vyniesť verdikt v úplnej nezávislosti a bez nevhodného ovplyvňovania. Ešte v sobotu reagoval na vyhlásenie tureckej armády komisár pre rozšírenie Olli Rehn, ktorý ju vyzval, aby sa nemiešala do politiky. Rešpektovanie demokratických hodnôt je podľa komisára jednou z kľúčových podmienok pre členstvo Ankary v únii a voľby sú testom, v ktorom sa ukáže, či armáda rešpektuje demokraciu. Turecké vojsko už uskutočnilo v minulosti niekoľko prevratov.
Na situáciu v Turecku reagoval dnes aj generálny tajomník Rady Európy Terry Davis, ktorý dal najavo znepokojenie nad vyhlásením tureckej armády. To podľa neho vyzerá ako úmyselné snahy ozbrojených síl o ovplyvnenie volieb nového tureckého prezidenta. Armáda by mala zostať vo svojich kasárňach a nemala by zasahovať do politiky, vyhlásil.
"Turecký národ dosiahol veľké pokroky v rešpektovaní ľudských práv, demokracie a vlády zákona od vstupu Turecka do RE v roku 1949 a tieto úspechy nemožno vystavovať riziku," konštatoval Davis, ktorý zdôraznil, že v demokratických zriadeniach vojsko podlieha demokraticky zvoleným štátnym orgánom a nemôže zohrávať politickú úlohu.
"Som šokovaný, že armáda členskej krajiny RE by mohla konať takýmto spôsobom počas demokratického a ústavného procesu, akým je voľba hlavy štátu," dodal šéf RE.
Davis vyzval všetky politické strany v Turecku, aby zaujali jasný postoj voči zasahovaniu ozbrojených síl do politického procesu.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) juh