BANGKOK 30. apríla (SITA/AFP) - Poprední svetoví odborníci na zmeny podnebia sa v pondelok zišli v thajskom Bangkoku, kde diskutujú o problematickom pláne obmedzenia následkov globálneho otepľovania. Na týždeň trvajúcej tretej schôdzi Medzivládneho panelu OSN pre podnebné zmeny (IPCC) sa zúčastňuje najmenej 400 vedcov a expertov z približne 120 krajín. Panel tento rok vydal už dve správy, v ktorých predpovedá vážne následky otepľovania planéty, ako sú suchá, záplavy, prudké búrky či šírenie hladu a chorôb. Tretia správa, ktorej zverejnenie sa očakáva v piatok, má navrhnúť spôsoby obmedzenia emisií skleníkových plynov a zabránenia klimatickej katastrofe bez vážnych následkov pre globálnu ekonomiku.
"Konať treba teraz," vyhlásil na úvod schôdze jeden z najvyšších predstaviteľov thajského sektoru životného prostredia Čartrí Čuejprasit. Dohode rôznych krajín na presnom postupe proti otepľovaniu bude zrejme predchádzať ostrá výmena názorov, pričom niektorí delegáti sa obávajú, že sa stanú rukojemníkmi politikov. "Toto podujatie je vysoko spolitizované... Je to frustrujúce," povedal Peter Lukey z juhoafrického ministerstva životného prostredia. Európska únia, ktorá sľubuje obmedzenie svojich emisií oxidu uhličitého o 20 percent do roku 2020, sa môže dostať do sporu so Spojenými štátmi a Čínou, najväčšími znečisťovateľmi skleníkovými plynmi.
Podľa predsedu IPCC Rajendru Pachauriho by však podobné problémy nemali narušiť program schôdze. Ako vyplýva z predbežného návrhu záverečnej správy, ktorý získala tlačová agentúra AFP, svetoví lídri nemajú veľa času, nástroje na obmedzenie emisií skleníkových plynov za primeranú cenu však už existujú. Dokument spomína obnoviteľnú energiu, jadrovú energiu, biopalivá alebo obnovu lesného porastu. Podľa hovorcu Programu OSN pre životné prostredie však návrh pravdepodobne do konca týždňa "úplne prepíšu". Správa má tvoriť podklad pre vlády a medzinárodné organizácie pri tvorbe vlastných plánov ochrany pred najhoršími scenármi v súvislosti so zmenami podnebia.