Peking 30. apríla (TASR) -
Tvrdšie represívne opatrenia voči širokej škále aktivistov, vrátane novinárov, právnikov a ochrancov ľudských práv zavádzajú čínske úrady v mene zabezpečenia stability a harmónie v krajine pred prestížnou medzinárodnou športovou udalosťou.
Správa Amnesty kritizuje tiež mimoriadne opatrenia, zamerané na "vyčistenie" Pekingu, ktoré umožňujú zadržiavať podozrivých páchateľov menších trestných činov - ako napríklad tulákov, narkomanov a malých zlodejov - až štyri roky bez konania súdneho procesu.
Blížiace sa olympijské hry zjavne prispievajú k častejšiemu využívaniu kritizovanej praxe väznenia bez právoplatného rozsudku, uvádza sa v správe.
Medzinárodný olympijský výbor (IOC) by mal podľa Amnesty International využiť všetok svoj vplyv na čínsku vládu, aby zastavila ďalšie zhoršovanie situácie v oblasti ľudských práv.
"IOC nemôže chcieť olympiádu poškvrnenú porušovaním ľudských práv - či už ide o rodiny, násilne vysťahované z domovov kvôli výstavbe športovísk, alebo rastúce množstvo nenásilných aktivistov, držaných v domácom väzení," vyhlásila Catherine Baberová, zástupkyňa riaditeľa Amnesty International pre ázijsko-tichomorský región.
Predstavitelia IOC sa zatiaľ k správe nevyjadrili, pri zverejnení podobných zistení v septembri 2006 však vyhlásili, že nie je reálne očakávať od tohto orgánu, že bude vyvíjať tlak na svetové vlády.