WASHINGTON 29. apríla (SITA/AFP) - Americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová v nedeľu nevylúčila možnosť stretnutia s jej iránskym rezortným partnerom počas medzinárodnej konferencie o irackej bezpečnosti, ktorá sa uskutoční budúci týždeň v Egypte. Ako však uviedla, Irak bude jedinou agendou prípadnej diskusie. "Nie je to stretnutie o Spojených štátoch a Iráne, je to schôdzka o Iraku a o tom, čo môžu susedné štáty a zainteresované strany urobiť pre stabilizáciu Iraku," uviedla pre televíziu ABC. Zdôraznila pritom, že na schôdzke by zopakovala výzvu USA voči Iránu na zastavenie jeho pomoci povstalcom v Iraku.
Ako v tejto súvislosti povedala, je zrejmé, čo musí Teherán urobiť v záujme pomoci Iraku. "Zastaviť prísun zbraní zahraničným bojovníkom. Zastaviť tok zahraničných bojovníkov cez hranice. Zastaviť používanie technológie IED na zabíjanie amerických vojakov. Zastaviť podnecovanie nepokojov medzi milíciami, ktorí potom zabíjajú nevinných Iračanov."
Americká politika voči Iránu, s ktorým USA nemajú diplomatické vzťahy od iránskej revolúcie v roku 1979, sa postupne uvoľňujú. Pôvodne americký prezident George W. Bush odmietal akékoľvek kontakty s Teheránom, neskôr však súhlasil s účasťou na multilaterálnych rozhovoroch zameraných na zastavenie iránskeho nukleárneho programu. V súčasnosti pripúšťa možnosť bilaterálnych rozhovorov v Iraku.
Minulý týždeň Bush uviedol, že Riceová by sa mohla stretnúť s iránskym ministrom zahraničných vecí počas konferencie v egyptskom Šarm aš-Šajchu 3. a 4. mája za účasti krajín susediacich s Irakom, ako aj predstaviteľov piatich stálych členských krajín Bezpečnostnej rady OSN. Ako však zdôraznil, mimo fóra sa neuskutoční priame, osobné stretnutie iránskej a americkej strany. Na otázku televízie PBS, či by mohla mať Riceová "bilaterálny rozhovor" v Egypte so šéfom iránskej diplomacie Manúčehrom Mottakím, Bush odpovedal: "Mohli by." "Veľmi rád vyšlem našich zástupcov na regionálnu konferenciu zameranú na pomoc irackej vláde získať opäť dôveryhodnosť v rámci medzinárodného spoločenstva. Čo si však neželám, je bilaterálne rokovanie s Iránčanmi," uviedol Bush.
Irán, ktorý USA obviňujú z podpory frakcií bojujúcich v Iraku, požaduje prepustenie piatich iránskych predstaviteľov zadržiavaných v Iraku americkými silami pre podozrenie z pašovania zbraní. V nedeľu Riceová odmietla špekuláciu, že Spojené štáty prisľúbili ich prepustenie, aby tak zlákali Irán k účasti na konferencii. "V tejto otázke nie je žiadna dohoda. Hovorili sme s irackou vládou a informovali sme ju, že so zadržanými budeme zaobchádzať v rámci bežného postupu," uviedla.