Washington 29. apríla (TASR) - Americký prezident George W. Bush nepodporí nové znenie zákona o vojnových výdavkoch, ak bude obsahovať hrozbu sankcií voči irackej vláde.
Vyhlásila to dnes ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová, ktorá tak spochybnila možnosť dosiahnutia dohody okolo spornej legislatívy medzi Bielym domom a demokratickou väčšinou Kongresu.
Šéfka amerického rezortu diplomacie súčasne nevylúčila možnosť, že sa na budúci týždeň na regionálnej konferencii o stabilizácii Iraku v Egypte, stretne s iránskym kolegom Manúčehrom Mottakím. Zároveň však opätovne vyzvala Irán, aby prestal podporovať povstalecké aktivity v Iraku.
Obe komory amerického Kongresu tento týždeň schválili legislatívu, ktorá okrem vyčlenenia prostriedkov na irackú misiu stanovuje termíny na odsun amerických jednotiek z Iraku.
Bush opakovane zdôraznil, že zákon obsahujúci konkrétne časové termíny nepodpíše. Začiatkom budúceho týždňa by mal použiť svoje veto a potom sa stretne s demokratickými lídrami Kongresu na rokovaniach o novej podobe legislatívy.
Tá by už nemala obsahovať žiadne termíny, ale namiesto toho sankcie voči irackej vláde, ak sa jej nepodarí splniť americké požiadavky na prerozdelenie ropných zdrojov, zmeny v ústave a posilnenie demokracie.
Podľa Riceovej je Bush ochotný uvažovať o stanovení konkrétnych cieľov, nie však o penalizácii kabinetu premiéra Núrího al-Malíkího. Takýto krok by obmedzil škálu možností pre americký vojenský a politický postup v Iraku.
"Ak by sme si teraz zviazali ruky ustanoveniami, ktoré by nám hovorili, čo musíme urobiť, pripravilo by nás to o kreativitu a flexibilitu, potrebnú pri ďalšom postupe," vyhlásila ministerka.
2 rsc ed