Ottawa 29. apríla (TASR) - Kanada ako prvá krajina oficiálne upustila od cieľov znižovania emisií skleníkových plynov na základe Kjótskeho protokolu a zamerala sa na nové, vlastné ciele do roku 2020. O vystúpení z medzinárodnej dohody o ochrane klímy však Ottawa podľa médií neuvažuje.
Upravené emisné ciele konzervatívnej vlády premiéra Stephena Harpera tento víkend ostro kritizoval ekologický aktivista a bývalý americký viceprezident Al Gore ako "podvod".
"Podľa môjho názoru je (nový plán) absolútnou zradou... Jeho cieľom je oklamať Kanaďanov," citovali dnes vyhlásenie Gora noviny Globe and Mail. Postup kanadskej vlády je podľa neho o to ohromujúcejší, že zvyšok sveta od nej očakáva morálne vodcovstvo.
Ochranári sa obávajú, že príklad Ottawy môže zlákať aj iné krajiny k tomu, aby sa vzdali záväzkov v Kjótskom protokole. Nové emisné ciele konzervatívcov kritizujú aj kanadskí ochranári ako absolútne nedostatočné.
Kanada by podľa plánu vlády mala v období rokov 2007 až 2020 znížiť emisie skleníkových plynov o 20 percent. Kjótsky protokol jej určoval cieľ znížiť ich do roku 2012 o šesť percent oproti úrovni roku 1990 - tú však v súčasnosti emisie v Kanade prevyšujú o viac než 30 percent.
Kanadský minister životného prostredia John Blaird pripísal neúspech pri ochrane klímy v krajine liberálnym predchodcom svojej vlády. "Nemôžem prevziať zodpovednosť za desať premárnených rokov," obhajoval sa vo štvrtok pri predstavení plánu. Vyhlásil tiež, že plán jeho vlády napĺňa Kjótsky protokol, "keď sa vychádza z toho, že by sme dnes mali rok 1997". Nové ciele by mali ekonomiku krajiny zabrzdiť len o 0,5 percenta, zatiaľ čo splnenie Kjóta by sa rovnalo hospodárskemu úpadku, dodal Blaird.