Londýn 9. apríla (TASR) - Britská panovníčka Alžbeta II. povolila bezprecedentné preskúmanie spôsobu, akým členovia kráľovskej rodiny "zlaďujú" svoju činnosť v súkromnom sektore so svojou rolou v rámci monarchie.
Tento krok je reakciou na kontroverzné vyhlásenia kráľovninej nevesty Sophie, grófky z Wessexu, ktorá sa v tajne nahranom rozhovore s novinárom vydávajúcim sa za potenciálneho obchodného partnera, dopustila indiskrétnych poznámok na adresu britských politikov i kráľovskej rodiny.
Grófka v nedeľu oznámila, že odstupuje z čela svojej firmy, ktorá sa zaoberá vzťahmi s verejnosťou, pokiaľ nebudú sporné otázky vyvolané poslednou aférou dôkladne posúdené. Vyhlásila tiež, že svoju chybu ľutuje, no i naďalej mieni pokračovať v podnikaní.
Sophie Mazherovi Muhammadovi z bulvárneho týždenníka News of the World, ktorý sa vydával za bohatého arabského obchodníka a jej potenciálneho klienta, v neformálnom rozhovore prezradila svoje "názory" na britských politikov i svoju svokru.
O premiérovi Tonym Blairovi napríklad prezradila, že v Buckinghamskom paláci ho pre jeho ambície prezývajú prezident Blair a že nie je veľmi schopný, lebo nevie improvizovať. Blairovu manželku Cherie označila za "neznesiteľnú karieristku, ktorá chce mať prsty vo všetkom". Líder opozície William Hague je podľa grófky deformovaný a rozpráva ako bábka, a ani kráľovnú nešetrila.
Tento najnovší škandál v kráľovskej rodine dnes dominuje na titulných stranách všetkých britských denníkov, ktoré si všimli, že Alžbeta II. sa postavila na stranu grófky. Celá záležitosť však podľa novín vyvoláva otázku, či by členovia kráľovskej rodiny mali pracovať a či ich kráľovský titul nie je v rozpore s podnikaním. Na druhej strane, mnohí zase kritizujú kráľovskú rodinu, že nič nerobí a len si žije z peňazí daňových poplatníkov.
Independent konštatuje, že tento incident je dôkazom toho, ako kráľovská rodina potrebuje reformu. Monarchii by rozhodne prospelo zoštíhlenie, no Tony Blair by teraz pred voľbami privítal diskusiu o čomkoľvek, len nie o tom, či zrušiť britskú monarchiu, alebo nie.
Konzervatívny Daily Telegraph ako jediný prichádza grófke na pomoc a jednoznačne odsudzuje počínanie novinára, ktorý sa vydával za bohatého zákazníka, aby sa dostal ku grófke a získal pikantné informácie. A to aj napriek tomu, že mu po odhalení jeho skutočnej totožnosti poskytla veľmi osobný rozhovor za sľub, že pôvodnú nahrávku nezverejní.
Bulvárny týždenník však v nedeľu priniesol prepis celého rozhovoru, čím preukázal nielen zlomyseľnosť, ale aj zbabelosť. Okrem toho, s výrokmi Sophie z Wessexu by v Británii len málokto nesúhlasil, uzatvára Daily Telegraph.