Priština 28. apríla (TASR) - Delegácia Bezpečnostnej rady OSN dnes ukončila informačnú návštevu Kosova a oznámila, že o spornom návrhu na udelenie nezávislosti bude rokovať bez stanovovania termínov na prijatie rozhodnutia.
Veľvyslanci 15 členských krajín BR navštívili Kosovo na žiadosť Ruska, stáleho člena grémia, ktoré je proti nezávislosti prevažne Albáncami obývanej juhosrbskej provincie a vyslovuje sa za pokračovanie rozhovorov s cieľom nájsť kompromis prijateľný pre Belehrad aj Prištinu.
"Cieľom je, že ako rada by sme mali byť plne informovaní pred tým, ako sa ujmeme našich povinností. Nestanovujeme žiadne termíny," povedal vedúci delegácie, belgický ambasádor Johan Verbeke.
Ruský veľvyslanec Vitalij Čurkin vyslovil presvedčenie, že niektorí členovia BR po návšteve zmenia názor na Kosovo. "Bol by som veľmi prekvapený, keby sa členovia držali svojich starých názorov, ktoré boli založené len na správach," povedal Čurkin ruským novinárom. "Toto nie je kritika, ale ako hovorí ruské príslovie, je lepšie raz vidieť ako stokrát počuť," dodal.
Diplomati do Kosova pricestovali v piatok z Belehradu. Počas dvojdňového pobytu rokovali s predstaviteľmi administratívy OSN, mierovej jednotky KFOR, zástupcami kosovských Albáncov a Srbov. Navštívili etnicky rozdelenú Kosovskú Mitrovicu, srbskú štvrť v prevažne albánskom meste Orahovac, albánsku dedinu Mala Kruša, kde srbské jednotky počas konfliktu v marci 1999 zabili 116 albánskych mužov a chlapcov, ako aj dedinu Brestovik, kde žije časť z mála Srbov, ktorí sa do Kosova vrátili.
Kosovskí Albánci na stretnutiach s diplomatmi poukazovali na vyčíňanie Srbov počas konfliktu z rokov 1998-99, Srbi poukazovali na zlé podmienky, v ktorých žijú. Z Kosova po vojne ušlo asi 200.000 Srbov v obavách z útokov Albáncov. Zvyšných 100.000 žije pod ochranou 16,5-tisícovej mierovej jednotky NATO.
Očakáva sa, že BR začne v máji rokovať o návrhu osobitného vyslanca OSN Marttiho Ahtisaariho, podľa ktorého by malo Kosovo získať nezávislosť, spočiatku pod dozorom EÚ.
Západ je presvedčený, že v rade má dostatočnú podporu pre prijatie príslušnej rezolúcie - za podmienky, že Rusko nevyužije právo veta.
Americký veľvyslanec pri OSN Zalmay Khalizad v piatok vyhlásil, že otázka sa vyrieši "v priebehu týždňov". Západné mocnosti sa obávajú nepokojov v prípade, že kosovskí Albánci budú musieť na rozhodnutie čakať príliš dlho. Rusko podporilo žiadosť Srbska na ďalšie rokovania, podľa Západu sa však možnosti na dosiahnutie kompromisu vyčerpali počas 13 mesiacov Ahtisaarim sprostredkovaných rozhovorov medzi Belehradom a Prištinou, ktoré sa bez dosiahnutia pokroku skončili v marci.