Brusel 28. apríla (TASR) - Komisár pre rozšírenie Olli Rehn varoval dnes tureckú armádu, aby nezasahovala do politiky. Uviedol to v reakcii na vyjadrenie generálneho štábu, ktorý vyhlásil, že sleduje prezidentské voľby v parlamente so znepokojením a ozbrojené sily ako obrancovia sekulárneho systému republiky sa v prípade potreby môžu otvorenejšie zapojiť do celého procesu.
Podľa Rehna sú voľby testom, v ktorom sa ukáže, či armáda rešpektuje demokraciu. Turecké vojsko už uskutočnilo v minulosti niekoľko prevratov.
"Toto je jasný prípad testu, či turecké ozbrojené sily rešpektujú demokratickú sekularizáciu a demokratické usporiadanie občiansko-vojenských vzťahov," konštatoval Rehn.
Vyhlásenie armády, ktorého načasovanie bolo podľa Rehna zvláštne, analyzujú experti EÚ. Komisár pritom zdôraznil, že rešpektovanie demokratických hodnôt je jednou z kľúčových podmienok pre členstvo Ankary v únii.
Prvé bezvýsledné kolo prezidentských volieb rozdelilo sekularistov a vládu, ktorá má islamistické korene. Úradujúci minister zahraničných vecí Abdullah Gül nezískal v prvom kole dostatočnú podporu na to, aby sa mohol stať hlavou štátu. Za šéfa tureckej diplomacie, ktorý potreboval najmenej 367 hlasov, sa vyjadrilo len 357 členov zákonodarného zboru a tak by malo nasledovať druhé kolo, plánované na budúcu stredu.
Najsilnejšia opozičná politická formácia Turecka, Republikánska ľudová strana (CHP), však požiadala Ústavný súd Turecka o zrušenie hlasovania z dôvodu, že sa na ňom nezúčastnili potrebné dve tretiny poslancov. Ústavný súd oznámil, že sa k žiadosti opozície oficiálne vyjadrí ešte pred plánovaným druhým kolom hlasovania.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) dem