Minsk 26. apríla (TASR) - Bieloruské úrady, obviňované na Západe z potláčania demokracie a ľudských práv, dnes vyjadrili súhlas s otvorením úradu Európskej únie v Bielorusku. Prezident Alexander Lukašenko v tejto súvislosti uviedol, že výmenou za to očakáva náležité ústretové gestá zo strany únie.
EÚ a USA v minulom roku zakázali Lukašenkovi vstup na ich územie po zmanipulovaných voľbách, vďaka ktorým sa už tretíkrát dostal do funkcie hlavy štátu. Bieloruského vodcu dlhodobo obviňujú z potláčania opozície a nezávislých médií.
Bieloruský minister zahraničných vecí Andrej Popov oznámil otvorenie úradu Európskej komisie so slovami, že cieľom tohto kroku je zlepšenie vzájomných vzťahov.
"Z našej strany ide o znamenie dobrej vôle. Výmenou za to budeme očakávať príslušné opatrenia zo strany Európanov. Ak žiadne nebudú nasledovať, bude jasné, že Európa nechce dialóg s Bieloruskom," citovali prezidenta Lukašenka bieloruské médiá.
Bielorusko sa v ostatnej dobe dostalo do sporu so svojím tradičným spojencom Ruskom, ktoré mu zvýšilo cenu za dodávky plynu. Od tej doby sa Lukašenko snaží o zlepšenie vzťahov so Západom, odmieta však tvrdenia, že v tejto desaťmiliónovej bývalej sovietskej republike dochádza k porušovaniu ľudských práv.
EÚ navrhla plán na zlepšenie vzájomných vzťahov s Minskom. Ponúka mu finančnú pomoc, výhody vo vzájomnej obchodnej výmene a zlepšenie podmienok pri vydávaní víz, ak Bielorusko umožní slobodné pôsobenie opozície a prepustí politických väzňov.
Západné štáty dlhodobo vyzývajú na prepustenie najmenej desiatich osôb, ktoré označujú za politických väzňov. Jednou z nich je aj Alexander Kozulin, ktorý sa v minuloročných voľbách uchádzal o prezidentské kreslo. Kozulina odsúdili na päť a pol roka odňatia slobody za organizovanie masových protestov v Minsku, ktoré nasledovali po tom, ako bol Lukašenko vyhlásený za víťaza volieb, keď podľa oficiálnych údajov získal 83 percent hlasov.