Praha/Bratislava 26. apríla (TASR) Slovenskí Maďari stále čakajú na to, kedy sa im Národná rada SR ospravedlní za krivdy, spáchané voči maďarskému obyvateľstvu po roku 1945. Malo by ísť o gesto, podobne, ako keď sa parlament ospravedlnil Židom za holokaust a Nemcom za vysťahovanie. Na odškodnenie krívd minulosti by mohol pre maďarskú komunitu vzniknúť finančný kultúrny fond. V rozhovore pre český denník Hospodářské noviny (HN) to uviedol predseda SMK Pál Csáky.
A stačilo by povedať - ospravedlňujeme sa. Slovenský parlament sa ospravedlnil Židom za holokaust, Nemcom za vysťahovanie - a Maďarom dodnes nie. Od nás právom každý žiada lojalitu k tejto krajine. Mnohokrát sme ju preukázali. Na druhú stranu, prečo by nemohlo prísť gesto, ktoré by bolo morálne aj politicky správne? Netreba za tým hľadať iné súvislosti, konštatoval Csáky, bývalý vicepremiér Dzurindovej vlády.
Šéf SMK tvrdí, že hlasy, ktoré v ostatnom čase zaznievajú z jeho strany, nesvedčia o pritvrdení línie, ako to niektorí komentátori vykladajú. Csáky odmieta podozrenie, že jeho strana sa usiluje o územnú autonómiu pre slovenských Maďarov, ale v rozhovore pre HN priznáva, že má problém vyrovnať sa s Benešovými dekrétmi, ktoré svojim princípom kolektívnej viny doľahli aj na slovenských Maďarov.
Za špekuláciami, že SMK čaká na vyhlásenie nezávislosti Kosova, aby to mohla použiť ako precedens na juhu Slovenska, je podľa Csákyho SNS a nemoderne zmýšľajúci ľudia, ktorí zostali myšlienkovo v 19. storočí.
Pokiaľ ide o Benešove dekréty a nariadenia Slovenskej národnej rady z rokov 1945-46, Csáky pripomenul, že jeho predkovia po vojne nemohli používať maďarčinu, nemali vlastnú tlač a maďarské školy. Chápem, že je to problém právnej kontinuity bývalého Československa, ale pre mňa aj iných je to citlivá otázka. Nikdy sme neboli kolaborantmi a zradcami len kvôli tomu, že našou materčinou je maďarčina.
Bývalý podpredseda Dzurindovej vlády, ktorý zodpovedal za agendu ľudských práv, menšín a európskej integrácie, v rozhovore pre český denník HN tvrdí, že za Dzurindových vlád boli Maďari pokojnejší a vzťahy boli lepšie. Spolu s novou vládou Roberta Fica sa po rokoch objavil tón, ktorý reprezentuje SNS, čo vyvolalo znepokojenie a turbulencie vo vzájomných vzťahoch.
Už sa to upokojilo, ale medzi Maďarmi istá neistota pretrváva. Možno aj preto, že minister školstva je zo SNS. Školstvo to je pilier identity, je dôležité pre každú menšinu, dodal nový predseda SMK Pál Csáky.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) juh