ŠTRASBURG 25. apríla (SITA) -
Geremek je podľa stredajšieho vydania denníka Le Monde jediným z 51 poľských europoslancov, ktorý načas neodpovedal, či spolupracoval alebo nespolupracoval s komunistickou tajnou službou. "Geremek chce skompromitovať dekomunizačný zákon a Európa to bude vnímať ako boj jedného poslanca proti (súčasnému) režimu,“ cituje Le Monde liberálneho europoslanca Boguslawa Sonika.
Geremek sa stal členom Európskeho parlamentu vo voľbách v roku 2004, keď viedol kandidátku Demokratickej únie, strany, ktorá vznikla na základoch syndikátu Solidarita. Tzv. dekomunizačný zákon iniciovaný stranou Právo a spravodlivosť dvojičiek Kaczynských vyvolal kritiku viacerých európskych politikov. Informácia prichádza v deň, keď má Európsky parlament rokovať o údajnej homofóbii nového poľského režimu.
Poslanci chcú chrániť Geremeka pred lustráciami
Európske politické frakcie v Európskom parlamente sú rozhodnuté chrániť europoslanca Bronislawa Geremeka, ktorého chce poľská ultrapravicová vláda pripraviť o mandát, pretože sa odmietol podrobiť novým lustráciám. "Geremek odmietol lustráciu z morálnych, a nie politických dôvodov,“ vyhlásil šéf európskych liberálov Graham Watson, ktorý označil Geremekov prípad za "hon na čarodejnice“.
Martin Schulz, šéf frakcie socialistov, označil správanie poľskej vlády za škandál. "Jedna vláda nemôže prenasledovať muža, ktorý bojoval za demokratizáciu krajiny. Takáto vláda v EÚ je škandálom.“ Vystúpenia šéfov frakcií vyvolali vulgárne reakcie poľskej pravice zo strany Právo a Spravodlivosť a strany Liga poľských rodín. Šéf strany Zelených Daniel Cohn-Bendit ich označil za "chorých" a požiadal predsedu EP, aby "nechal utíšiť bláznov“. "Roky sme bojovali proti stalinizmu s Geremekom. Ak vláda používa stalinistické a fašistické metódy, musíme kolegu chrániť,“ vyhlásil Cohn-Bendit. Podporu Geremekovi vyjadrili aj konzervatívci a komunisti.
Gremek: Lustrácie sú ponižujúce
Bývalý poľský disident Bronislaw Geremek zverejnil v stredu reakciu na žiadosť poľskej vlády, ktorá chce, aby sa vzdal mandátu europoslanca. Dôvodom je neochota jedného z popredných postáv antikomunistického odboja podrobiť sa dekomunizačnému zákonu. "Pre tromi rokmi som ako kandidát vo voľbách do Európskeho parlamentu splnil všetky podmienky vrátane deklarácie o tom, že som nespolupracoval s tajnou políciou,“ píše sa vo vyhlásení.
"Bolo povedané, že lustrácie majú za cieľ istý morálny dopad. S týmto nesúhlasím. Naopak, som presvedčený, že tento zákon porušuje morálku, ohrozuje slobodu prejavu, slobodu médií a nezávislosť univerzít. Vytvára akýsi druh 'ministerstva pravdy' a 'políciu pamäte',“ píše ďalej bývalý šéf poľskej diplomacie, ktorý lustračný zákon označil za ponižujúci.