Brusel 25. apríla (TASR) - Skutočnosť, že Európsky parlament zasadá okrem Bruselu aj v Štrasburgu a má ďalšie sídlo tiež v Luxemburgu, znamená 20.000 ton emisií oxidu uhličitého navyše, čo je množstvo, ktoré sa vyprodukuje počas 13.000 letov z Londýna do New Yorku a späť.
Píše to dnes bruselský internetový portál EU Observer odvolávajúc sa na štúdiu konzultačnej spoločnosti Eco-Logica skúmajúcu environmentálne dopady spravovania troch sídel europarlamentu a každomesačného cestovania zamestnancov medzi nimi.
Raz do mesiaca si všetci europoslanci a ich asistenti zbalia svoje veci a presunú sa z belgického Bruselu na štvordňové plenárne zasadnutie do francúzskeho Štrasburgu. Štrasburská budova zostáva pritom zvyšných 307 dní v roku prázdna. Okrem 1220 úradníkov, ktorí prídu do alsaskej metropoly na plenárne zasadnutie z Bruselu, pricestuje ďalších 525 zamestnancov EP z Luxemburgu.
Spolu s personálom sa na cestu vydáva z Bruselu aj 15 kamiónov naložených debnami s materiálmi a dokumentmi potrebnými počas plenárneho zasadnutia. Ročné náklady na toto sťahovanie predstavujú 200.000 eur, pričom celkové náklady vrátane diét úradníkom dosahujú 18 miliónov eur.
Debata o zrušení štrasburského sídla europarlamentu sa zintenzívnila v súvislosti s minuloročnou petíciou, ktorú podpísalo vyše milióna ľudí. Podmienkou pre zrušenie štrasburského sídla EP je však jednohlasná zhoda všetkých členských krajín EÚ a teda aj súhlas samotného Francúzska, uzatvára EU Observer.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) žab