NIKÓZIA 24. apríla (SITA/AP) - Cyperské etnicky rozdelené komunity neočakávajú, že sa ich krajina v blízkej budúcnosti opätovne zjednotí. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorého výsledky zverejnili v utorok. Prieskum, ktorý si objednala Organizácia Spojených národov ukázal, že 57 percent cyperských Grékov a 70 percent cyperských Turkov neočakáva skoré vyriešenie desaťročia starého problému.
Krajina je rozdelená na grécky juh, ktorý zastupuje medzinárodne uznávaná vláda, a na turecký sever od roku 1974, keď severnú časť ostrova obsadila turecká armáda po pokuse cyperských Grékov o prevrat, ktorého cieľom malo byť pripojenie Cypru ku Grécku.
Výsledky prieskumu zverejnili na tretie výročie separátnych plebiscitov o pláne OSN na zjednotenie. Cyperskí Turci plán schválili, ale cyperskí Gréci ho odmietli. Úsilie o zjednotenie odvtedy nedosiahlo nijaký pokrok. Prieskum uskutočnila firma CYMAR v období od 26. januára do 19. februára na vzorkách tisíc cyperských Grékov a tisíc cyperských Turkov a na vzorke 350 príslušníkov zmiešanej komunity, ktorá žije v nárazníkovej zóne pod kontrolou OSN. Prieskum ukázal, že až 90 percent cyperských Turkov a 87 percent cyperských Grékov nemá nijaké významné osobné alebo pracovné kontakty s príslušníkmi druhej komunity. Ďalej sa zistilo, že hoci v roku 2003 otvorili prvý hraničný priechod, 39 percent cyperských Grékov nikdy nenavštívilo sever ostrova a 28 percent cyperských Turkov nikdy nebolo na juhu krajiny. Obe komunity sú presvedčené, že OSN je naklonená tej druhej. Medzi cyperskými Grékmi si to myslí 72 percent opýtaných a medzi Turkami 71 percent.