MOSKVA 24. apríla (SITA/AP) - Dolná komora ruského parlamentu, Štátna duma, aj vládny úrad dozerajúci na dodržiavanie zákonov vyšetrujú zásahy polície aj činy demonštrantov počas nedávnych opozičných zhromaždení, ktoré boli násilne rozohnané.
V utorok o tom informovali predstavitelia parlamentu aj vládneho úradu. Poriadková polícia v Moskve a Petrohrade zbila desiatky demonštrantov a stovky zadržala. Vyvolalo to kritiku zo strany organizácií na ochranu ľudských práv a niektorých západných vlád. Opozícia po zásahoch polície obvinila vládu prezidenta Vladimira Putina z obmedzovania demokracie a potláčania disidentov v súvislosti s nadchádzajúcimi parlamentnými a prezidentskými voľbami.
Štátna duma vyšetruje činy protestujúcich ľudí, "aby identifikovala organizátorov a podporovateľov týchto udalostí," povedal Jurij Bosenko, poradca podpredsedu dumy Olega Morozova. Niektorí ruskí predstavitelia predtým naznačili, že záujem na destabilizácii Ruska majú zahraničné vlády a financujú pouličné nepokoje a opozičné organizácie.
Samostatné vyšetrovanie uskutočňuje aj vládny úrad dozerajúci na dodržiavanie zákonov, Snem verejnosti, ktorý preveruje obvinenia, že poriadková polícia použila svoju moc nezákonne, uviedla hovorkyňa úradu Maria Riklinová. Hovorca ministerstva vnútra Valerij Gribakin minulý týždeň povedal, že zákroky policajtov boli "dôkladne preštudované a analyzované", ale vyhlásil, že protestujúci ľudia policajtov provokovali.