TOKIO 24. apríla (SITA/AFP) - Japonský premiér Šinzo Abe po viac ako polročnom strategickom odklade, keď rozširoval diplomatické aktivity krajiny mimo japonsko-amerických vzťahov, odletí tento týždeň na návštevu USA. Abe, ktorý postavil svoju kariéru na tvrdom postoji voči Severnej Kórei, by mal vyzvať amerického prezidenta Georgea Busha na uplatnenie podobného postoja voči Pchjongjangu. Abe, ktorý je vo funkcii od septembra, porušil tradíciu uskutočniť prvú zahraničnú návštevu do USA, najdôležitejšieho japonského spojenca. Medzičasom už navštívil aj 4 ázijské a 4 európske krajiny.
Po dvojdňovom summite v Camp Davide má Abe v piatok namierené do piatich blízkovýchodných krajín. Podľa Jošinoba Jamamota, profesora medzinárodných vzťahov na Aojamskej univerzite v Tokiu, je to prejav "rozširovania diplomatických aktivít" mimo strategický japonsko-americký rámec. Ako ďalej Jamamoto dodal, "hoci sú Spojené štáty ďaleko najdôležitejším partnerom Japonska, Abe sa snaží odlíšiť od svojho predchodcu Juničira Koizumiho, ktorý patril medzi Bushových najvernejších spojencov, no kontroverzne ho vnímali napríklad Čína a Južná Kórea pre jeho uctievanie imperiálnych dejín Japonska.
V tejto súvislosti Toširo Kato, profesor medzinárodných vzťahov na Hitotsubašiho univerzite, povedal, že "bolo správne navštíviť Čínu ako vôbec prvú krajinu, krok, ktorý zvýšil jeho podporu". Kato však ďalej dodal, že hlavným cieľom cesty do Washingtonu je posilnenie spojenectva so Spojenými štátmi, ktoré aj naďalej zostávajú strategickým partnerom Japonska, v čom nadväzuje na Koizumiho.
Abe, ktorého starý otec bol ministrom počas druhej svetovej vojny, sa snaží o novelizáciu pacifistickej ústavy, ktorá bola po druhej svetovej vojne nanútená Spojenými štátmi. Abe vyvolal hnev svojím postojom k takzvaným "poddajným ženám", ktoré podľa neho neboli počas druhej svetovej vojny sexuálne zneužívané japonskými vojakmi. Medzičasom sa už ospravedlnil a svoj postoj telefonicky vysvetlil aj Bushovi. Hoci táto téma asi nebude agendou pobytu v USA, demokrati v Kongrese môžu požiadať Abeho, aby sa ústavnou cestou nedvojzmyselne ospravedlnil.
Abe by mal počas návštevy vyjadriť podporu Bushovi v jeho "vojne proti terorizmu", od ktorej sa postupne dištancujú viacerí spojenci Washingtonu. Hoci Japonsko minulý rok stiahlo svoje jednotky z Iraku, naďalej podporuje letecké zásobovanie, ktoré Abe plánuje zintenzívniť.
Pre Abeho bude asi najdôležitejšou agendou Severná Kórea, ku ktorej Bushova administratíva od čias zaradenia Pchjongjangu do osi zla, zmenila prístup. Kým Spojené štáty sa usilujú rokovaním presvedčiť Severnú Kóreu, aby rešpektovala šesťstrannú februárovú dohodu z Pekingu o ukončení jadrového programu, Abe odmietol dohodu financovať pre konflikt s Pchjongjangom v súvislosti s unesenými agentmi komunistického režimu.