Vyjadrila pritom nádej, že minulotýždňová masakra na americkej technickej univerzite vo Virgínii dovedie Spojené štáty k podpore dohody na kontrolu medzinárodného obchodu s malými zbraňami, ktorých obeťami je denne vo svete tisíc ľudí. Zdôraznila pritom, že USA sú jedinou krajinou, ktorá bola proti rezolúcii Valného zhromaždenia OSN. Cieľom rezolúcie je prvá medzinárodná konvencia o regulácii obchodu s malými zbraňami a ľahkými zbraňami typu AK-47.
Ako komisárka "som predovšetkým videla realitu, že sú to malé zbrane, ktoré sú zbraňami hromadného ničenia na úrovni terénu," či je to v Sierra Leone, Východnom Timore, Kongu alebo Kolumbii. "Tisíc ľudí zahynie denne, viac alebo menej, v dôsledku nekontrolovaného trhu a predaja týchto zbraní," uviedla na tlačovej konferencii v sídle OSN v New Yorku Robinsonová, ktorá bola na poste OSN v období 1997 až 2002.
Nezáväznú rezolúciu schválilo Valné zhromaždenie OSN v decembri a jej snahou je za účasti 192 členských štátov OSN "vytvoriť spoločné medzinárodné štandardy pre import, export a presun konvenčných zbraní." V hlasovaní sa 153 štátov vyjadrilo za, 1 bol proti a 24 sa hlasovania zdržalo. Rezolúcia ukladá generálnemu tajomníkovi predložiť správu súčasnému zasadnutiu Valného zhromaždenia, končiacemu sa v septembri, a vytvoriť skupinu vládnych expertov na posúdenie realizovateľnosti dohody vychádzajúcej zo správy so začiatkom v roku 2008. Vlády majú oficiálne do konca apríla odovzdať svoje návrhy k zmluve.
Robinsonová, libérijská prezidentka Ellen Johnsonová Sirleafová, a herečka a držiteľka Oscara Helen Mirrenová, ktoré patria k propagátorom rezolúcie o kontrole zbraní, v pondelok vyzvali vlády na prísne opatrenia v dohode o predaji zbraní.